Samochód

Bezpieczne ferie samochodem - o czym należy pamiętać?

Zima w tym roku jest ciepła i często możemy cieszyć się temperaturami na plusie. Jednak synoptycy nie wykluczają, że wyjazdy na ferie zaplanowane na styczeń i luty mogą być już dla kierowców znacznie trudniejsze i przynieść opady śniegu. O czym pamiętać, by dotrzeć na miejsce bezpiecznie?

Dzieci biegające w śniegu

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jak przygotować samochód do jazdy w trasę zimą
  • Jakie polisy przydadzą się podczas zimowego wyjazdu
  • O czym pamiętać planując wyjazd w trasę zimą

Niezależnie od tego czy planujesz wypad na narty w kraju czy zagranicą, powinieneś przygotować się do podróży autem. O czym pamiętać wyruszając w podróż zimą?
 

Jakie są terminy ferii zimowych w roku szkolnym 2023/2024?

Terminy ferii zimowych w 2024 roku prezentują się następująco:

  • 15 – 28 stycznia 2024: dolnośląskie, mazowieckie, opolskie, zachodniopomorskie
  • 22 stycznia – 4 lutego 2024:podlaskie, warmińsko-mazurskie
  • 29 stycznia – 11 lutego 2024:lubelskie, łódzkie, podkarpackie, pomorskie, śląskie
  • 12 – 25 lutego 2024:kujawsko-pomorskie, lubuskie, małopolskie, świętokrzyskie, wielkopolskie

Zmień opony na zimowe

Przygotowanie samochodu do drogi zimą zacznij od opon. Letnie lub uniwersalne nie nadają się do jazdy w niskich temperaturach lub po śliskich, ośnieżonych nawierzchniach. Dlatego przed wyjazdem koniecznie powinieneś zmienić opony na zimowe. Sprawdź też ciśnienie w oponach i dostosujmy je do obciążenia. Ponadto warto zabrać ze sobą łańcuchy na koła. Jest to sprawdzone rozwiązanie na znacznie zaśnieżone nawierzchnie. Jeśli wcześniej nie miałeś do czynienia z łańcuchami zakładanymi na opony lepiej przećwiczyć ich montaż na sucho, by w razie konieczności sprawnie je założyć.
 

Ubezpieczenie OC 

Sprawny akumulator

Jeżeli posiadasz starsze auto, wpływ niskiej temperatury na akumulator w samochodzie może Cię przykro zaskoczyć. Dlatego na wyjazd w góry warto zabrać ze sobą przewody rozruchowe, które pomogą uruchomić auto w przypadku awarii akumulatora.

Więcej o tym, jak przygotować samochód do sezonu zimowego, przeczytasz tutaj.
 

Zadbaj o dobrą widoczność

Brudne szyby, lusterka czy kamera cofania ograniczają widoczność na drodze. Zanim wyjedziesz w trasę pamiętaj więc, by umyć auto, a w razie opadów dobrze je odśnieżyć.  Podczas jazdy zimą najlepiej mieć ze sobą sprzęt do odśnieżania auta. Nawet podczas krótkiego postoju może zostać mocno zaśnieżone. Miej świadomość, że poruszając się zaśnieżonym pojazdem ryzykujemy otrzymanie mandatu. Policja może zatrzymać też, jeżeli uzna że mamy na tyle brudny samochód, że skutkuje też ograniczoną widocznością.
 

Dobre ubezpieczenie samochodowe

Niezależnie od tego, jak dokładnie przygotujemy się do drogi - dobrym rozwiązaniem zimowych trudności z samochodem jest dobre ubezpieczenie komunikacyjne. Obowiązkowe OC zabezpiecza nad przed skutkami szkód wyrządzonych innym osobom, z kolei ubezpieczenie AC zapewnia ochronę na wypadek kradzieży czy uszkodzenia naszego auta. W drodze zimą szczególnie przyda nam się ponadto Assistance. To polisa, która zapewnia pomoc w razie wypadku, ale też podczas awarii pojazdu lub np. złapiemy gumę. Wybierając Assistance warto zwrócić uwagę na limity holowania. Podawane są one zazwyczaj kwotowo. Dobrze jest sprawdzić, czy ubezpieczenie będzie działało zarówno, gdy nieprzewidziana sytuacja przydarzy się nam tuż pod domem, za granicą oraz daleko od miejsca zamieszkania.

Jeżeli zastanawiasz się dlaczego warto mieć Ubezpieczenie Assistance, przeczytaj nasz poradnik „Pomoc w zimowych problemach kierowców – Ubezpieczenie Assistance”.
 

Ubezpieczenie OC/AC

Odpowiednio zaplanuj podróż

Zimowe podróże samochodem mogą znacznie przedłużyć się, jeżeli na drodze będzie mocno padało lub trafimy na śnieżycę. Z tego względu warto tak planować jazdę, by mieć w zapasie kilka godzin a wypadek nieprzewidzianych zdarzeń w trasie. Przed wyjazdem zastanów się nad najlepszą i bezpieczną trasą. Te najkrótsze nie zawsze muszą być najbezpieczniejsze.

Pamiętaj też, że bezpieczeństwo w samochodzie to nie tylko kwestie techniczne. Wypoczęty kierowca ma krótszy czas reakcji na drodze i lepiej ją obserwuje. Skupieniu na drodze sprzyja też spokój w samochodzie. Jeżeli podróżujemy z dziećmi zadbajmy również o ich komfort i dobre samopoczucie tak by nie rozpraszały kierowcy.

 

Przed podróżą

Przed podróżą dobrze jest też sprawdzić stan baterii telefonu komórkowego, który może się przydać do wezwania pomocy w trudnej sytuacji.  W celu rozgrzania silnika i nagrzania wnętrza najlepiej uruchomić samochód na chwilę przed podróżą. W tym czasie możesz zająć się odpowiednim przeglądem technicznym oraz oczyszczeniem szyb i karoserii, jeśli tego wymagają. W czasie jazdy pamiętaj też o najważniejszym: zimowe warunki wymagają od kierowców przede wszystkim wzmożonej czujności i ostrożności na drodze. Wyruszając z takim nastawieniem mamy zdecydowanie większą szansę bezpiecznie dotrzeć do celu.
 

Jak oceniasz artykuł?
Ładowanie...
Kup online polisę OC/AC
PLs
To pole jest wymagane. Uzupełnij je.
Minimalna liczba znaków to 4.
Numer rejestracyjny jest błędny. Sprawdź numer rejestracyjny w dowodzie rejestracyjnym (pkt. A).
To pole jest wymagane. Uzupełnij je.

Polecane porady

Zobacz wszystkie porady