Wiosna bywa bardzo zdradliwa nie tylko w kwestii naszego zdrowia, a również na drogach. Nocami występują duże przymrozki i to właśnie wtedy najbardziej powinniśmy wypatrywać oblodzonej powierzchni. Czym jest czarny lód i do czego może doprowadzić, przeczytasz w naszym artykule.


Czym jest czarny lód?

Mówi się, że najbardziej niebezpieczne rzeczy to takie, których nie widać i najmniej się ich spodziewamy. Gołoledź na drogach tworzy się bardzo szybko, najczęściej jesienią i wiosną - w nocy lub wcześnie rano, gdy podczas okresów dużej wilgotności temperatura powietrza spada poniżej zera i roztopiony śnieg zamarza. Powoduje to powstawanie na drogach, cienkiej warstwy lodu, którą bardzo ciężko dostrzec.

Gdzie najczęściej występuje?  Tak naprawdę czarny lód może pojawić się wszędzie, ale zwróć uwagę i zachowaj szczególną ostrożność w okolicach zbiorników wodnych - głównie okolice jezior czy mokradeł, a także na obszary zalesione, mosty czy wiadukty, gdzie powietrze ma wyższą wilgotność i nawierzchnia może tam szybciej zamarzać.