Samochód

Czarny lód – co to takiego i dlaczego musimy na niego uważać?

Wiosna zbliża się do nas wielkimi krokami - coraz wyższe temperatury, dłuższe i bardziej słonecznie dni, a także budząca się do życia zieleń. Z pewnością wiele osób na to czeka i poczuło już pierwszy powiew wiosny. Jednak nie dajmy się oszukać i tak jak w trakcie mroźnej zimy starajmy się zachowywać ostrożność i bezpieczeństwo. 

Ubezpieczony w Warcie samochód jadący w deszczu po drodze pokrytej gołoledzią 

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Czym jest czarny lód
  • Gdzie i kiedy najczęściej występuje
  • Jak powinniśmy się zachować podczas wpadnięcia w poślizg

Wiosna bywa bardzo zdradliwa nie tylko w kwestii naszego zdrowia, a również na drogach. Nocami występują duże przymrozki i to właśnie wtedy najbardziej powinniśmy wypatrywać oblodzonej powierzchni. Czym jest czarny lód i do czego może doprowadzić, przeczytasz w naszym artykule.


Czym jest czarny lód?

Mówi się, że najbardziej niebezpieczne rzeczy to takie, których nie widać i najmniej się ich spodziewamy. Gołoledź na drogach tworzy się bardzo szybko, najczęściej jesienią i wiosną - w nocy lub wcześnie rano, gdy podczas okresów dużej wilgotności temperatura powietrza spada poniżej zera i roztopiony śnieg zamarza. Powoduje to powstawanie na drogach, cienkiej warstwy lodu, którą bardzo ciężko dostrzec.

Gdzie najczęściej występuje?  Tak naprawdę czarny lód może pojawić się wszędzie, ale zwróć uwagę i zachowaj szczególną ostrożność w okolicach zbiorników wodnych - głównie okolice jezior czy mokradeł, a także na obszary zalesione, mosty czy wiadukty, gdzie powietrze ma wyższą wilgotność i nawierzchnia może tam szybciej zamarzać.
 


Sprawdź cenę OC/AC

Jak należy się zachować, gdy wpadniesz w poślizg?

Musisz mieć świadomość, że w każdej chwili Twoje auto może stracić sterowalność i przyczepność. Sygnałem będzie luz, który wyczujesz w układzie kierowniczym i brak jakiegokolwiek odgłosu opon. Bardzo ważne jest to, że jazda po czarnym lodzie wymaga unikania gwałtownych reakcji. Szybkie ruchy kierownicą i nagłe hamowanie może doprowadzić do poślizgu i wypadnięcia z drogi co może skutkować zderzeniem z drzewem, innym pojazdem czy wpadnięciem w rów. Jak najlepiej się zachować w takiej sytuacji? Przede wszystkim ostrożnie zredukuj prędkość swojego auta i pamiętaj o zwiększeniu dystansu w stosunku do innych samochodów, które jadą przed Tobą na oblodzonej nawierzchni. Jeśli pobocze jest zaśnieżone warto na nie zjechać ze względu na to, że koła najprawdopodobniej odzyskają kontakt z podłożem.
 

Przyda Ci się ubezpieczenie

Oprócz odpowiednich opon i prawidłowego w nich ciśnienia,  pamiętaj także o ubezpieczeniu swojego samochodu. Poza obowiązkowym OC, warto rozważyć zakup ubezpieczenia Assistance, które idealnie sprawdzi Ci się podczas zimowych problemów i nie tylko.  Wpadając w poślizg, istnieje duże prawdopodobieństwo, że możesz uszkodzić swój pojazd i nie będziesz w stanie kontynuować dalszej jazdy. Być może będziesz potrzebował samochodu zastępczego, który dostaniesz dzięki ubezpieczeniu Assistance, jeśli będzie w zakresie Twojej ochrony.

Tutaj możesz dowiedzieć się więcej o ubezpieczeniu Assistance.
 


Sprawdź cenę ubezpieczenia pojazdu

Jak oceniasz artykuł?
Ładowanie...
Kup online polisę OC/AC
PLs
To pole jest wymagane. Uzupełnij je.
Minimalna liczba znaków to 4.
Numer rejestracyjny jest błędny. Sprawdź numer rejestracyjny w dowodzie rejestracyjnym (pkt. A).
To pole jest wymagane. Uzupełnij je.

Polecane porady

Zobacz wszystkie porady