Dom i mieszkanie

Odbiór techniczny mieszkania - na co zwrócić uwagę?

Odbiór techniczny mieszkania pozwala zweryfikować, czy deweloper wykonał prace budowlane z najwyższą starannością i zgodnie z projektem. Podpowiadamy, jak się do niego przygotować.

Para odbiera mieszkanie

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Na czym polega odbiór techniczny?
  • Jak przygotować się do odbioru technicznego mieszkania?
  • Jakie są najczęstsze wady podczas odbioru technicznego?

Kupno mieszkania to najczęściej spełnienie marzeń i jedna z najważniejszych decyzji w życiu. Zanim jednak zaczniemy urządzać się w nowym domu, często musimy stawić czoła różnego rodzaju formalnościom. Gdy budynek już stoi, a termin przekazania kluczy zbliża się wielkimi krokami, pozostaje odbiór techniczny nowego lokum.  
 

Czym jest odbiór techniczny?

Odbiór techniczny polega na sprawdzeniu, czy deweloper wykonał wszystkie czynności zgodnie z umową deweloperską oraz normami budowlanymi. Warto porządnie się do niego przygotować, szczególnie jeżeli nie posiadasz wiedzy dotyczącej prawidłowego wykończenia lokalu w stanie deweloperskim. Warto też przypomnieć sobie treść dokumentów, które podpisałeś u dewelopera na etapie zakupu nieruchomości, w szczególności te dotyczące tzw. standard wykończenia deweloperskiego.
 

Ubezpieczenie domu i mieszkania

O czym powinniśmy wiedzieć przed odbiorem technicznym?

Odbioru technicznego mieszkania możemy dokonać samodzielnie lub współpracując z doświadczonym specjalistą. Przystępując do odbioru technicznego mieszkania, warto pamiętać, aby:

  • przeczytać kilka razy umowę wraz ze zmianami lokatorskim, jeśli takowe miały miejsce oraz prospekt informacyjny, czyli dokument z opisami dotyczącymi gruntu, budynku, ale także standardu prac wykończeniowych, do których wykonania zobowiązał się deweloper,
     
  • sprawdzić normy budowlane i warunki techniczne, które lokal powinien spełniać,
     
  • spotkanie w sprawie odbioru technicznego umówić w ciągu dnia, aby korzystać z naturalnego światła przy ocenie stanu technicznego mieszkania,
     
  • zgłosić podczas odbioru wszystkie znalezione wady w odbieranej nieruchomości i wpisać je do protokołu odbioru technicznego przed jego podpisaniem,
     
  • sprawdzić zapisy dotyczące rękojmi za wady fizyczne nieruchomości dotyczące konstrukcji budynku,
     
  • na spotkanie z deweloperami zabrać także rzuty i plan mieszkania, co daje możliwość zweryfikowania prawidłowego rozmieszczenia gniazd elektrycznych, włączników światła, punktów świetlnych, rozmieszczenia przyłączy wodno-kanalizacyjnych, a także powierzchni i wymiarów poszczególnych pomieszczeń,
     
  • zabrać na spotkanie podstawowe narzędzia taki, jak: taśma miernicza, kątownik, dalmierz laserowy, notes oraz urządzenie, którym możesz zrobić zdjęcia,
     
  • jeśli pojawią się usterki, muszą zostać naprawione przez dewelopera - do tego czasu nieruchomość powinna być do dyspozycji inwestora.

Możesz także zdecydować się pomoc inżyniera budownictwa. Z pewnością on także poprosi Cię o wcześniejsze udostępnieni dokumentów, które będą potrzebne do weryfikacji stanu nieruchomości podczas odbioru (wspomniane już wcześniej: standard wykończenia nieruchomości, rzut projektowy oraz dokument opisujący tzw. zmiany lokatorskie wprowadzone przez dewelopera na naszą prośbę). Zaletą takiego rozwiązania jest, że fachowiec zna wszystkie normy, ma profesjonalny sprzęt i może dokonać odbioru za nas (jeśli nie mamy czasu, aby uczestniczyć w odbiorze, możemy upoważnić do tego odbioru technicznego za nas i przygotowanie raportu z dokumentacją fotograficzną).

Pamiętaj, że deweloper ma obowiązek ustosunkować się do wskazanych podczas odbioru technicznego wad i wpisanych do protokołu usterek w terminie 14 dni po odbiorze oraz usunąć wady 30 dni od daty odbioru.
 

Jakie są najczęstsze wady podczas odbiorów technicznych?

Do najczęstszych usterek, na które należy zwrócić uwagę, należą:

  • porysowane szyby i parapety,
  • otarcia, obicia,
  • brak kątów prostych ścian (szczególnie w narożach drzwi i okien, połączeniach ścian ze stropem)
  •  rysy na balustradach i obróbkach balkonowych,
  • niezgodność z projektem (np. brak elementów instalacji lub odpowiednich podłączeń),
  • zbyt niska wydajność wentylacji.
     

Ubezpieczenie domu i mieszkania

Odbiór mieszkania deweloperskiego - formalności

Jeśli spisałeś protokół odbioru technicznego, powinieneś otrzymać od dewelopera komplet dokumentów dotyczących nieruchomości, w tym gwarancję na mieszkanie, dokumentację powykonawczą mieszkania (tj. instrukcję użytkowania samego lokalu, jak i elementów jego wyposażenia). Pomoże Ci to na sprawne wykończenie mieszkania.

Pamiętaj, że z zgodnie z ustawą deweloperską, deweloper ma obowiązek ustosunkować się do wskazanych podczas odbioru wad i usterek w terminie 14 dni po odbiorze oraz usunąć wady 30 dni od daty odbioru.

 

Jak oceniasz artykuł?
Sprawdź cenę ubezpieczenia domu lub mieszkania
Co chcesz ubezpieczyć?
Zaznacz co chcesz ubezpieczyć
Oblicz składkę

Polecane porady

Zobacz wszystkie porady