Z tego artykułu dowiesz się:
- Sprzedaż samochodu obcokrajowcowi – czym różni się od zwykłej sprzedaży
- Umowa kupna-sprzedaży – na co zwrócić uwagę
- Czy umowa kupna-sprzedaży powinna zawierać jakieś ubezpieczenie dla sprzedającego
- Sprzedaż auta Ukraińcowi – jaki podatek trzeba zapłacić
Sprzedaż samochodu obcokrajowcowi – czym różni się od zwykłej sprzedaży?
W założeniu sprzedaż samochodu obcokrajowcowi nie różni się niczym od sytuacji, w której nowym właścicielem jest Polak. Mylący może być jednak np. brak numeru PESEL (nie każdy posiada taki w swoim kraju) – oczywiście nie jest to problem nie do obejścia.
Co musi zostać zawarte w umowie kupna-sprzedaży?
Konieczna zawartość umowy wygląda następująco:
- imię i nazwisko;
- PESEL lub numery dokumentów tożsamości (wraz ze szczegółowymi informacjami odnośnie do organów, które je wydały);
- adres zameldowania;
- data zawarcia umowy;
- miejsce zawarcia umowy (wystarczy samo miasto, podanie nazwy ulicy nie jest konieczne);
- kwota zapisana cyfrowo oraz słownie.
To jednak podstawa prawie każdej umowy cywilno-prawnej. Dodatkowo potrzebne będą informacje o:
- marce samochodu;
- modelu samochodu;
- dotychczasowych numerach rejestracyjnych;
- numerze VIN;
- kolorze auta;
- dotychczasowym przebiegu.
Taki dokument wystarczy do dopełnienia wszystkich podstawowych formalności, a informacje można ewentualnie rozbudować (np. o konkretną godzinę zawarcia umowy pomiędzy obywatelem polskim a obcokrajowcem).
W jakim języku powinna zostać sporządzona umowa kupna-sprzedaży?
Odpowiedź zdaje się oczywista: w oficjalnym języku państwa, na którego terenie została spisana. Obie strony muszą mieć na względzie, że zostanie ona wykorzystana przez urzędników, którzy muszą być w stanie ją rozczytać. Zrozumienie języka angielskiego może nie sprawić kłopotu, ale już innego, jak najbardziej.
Czy trzeba zgłaszać sprzedaż auta ubezpieczycielowi?
To obowiązek sprzedającego. Ma na to 14 dni. Kupujący obcokrajowiec może przedłużyć istniejącą już polisę OC.
Ubezpieczenie OC/AC
Umowa kupna-sprzedaży samochodu – na co zwrócić uwagę?
Ważną kwestią jest zwrócenie uwagi na typ sprzedaży: czy auto jest zarejestrowane, czy jest się jedynie pośrednikiem sprzedażowym (odsprzedaje się natychmiast kupiony samochód bez zgłoszenia tego faktu w urzędzie). Jeżeli to drugie, to konieczne będzie wydanie kupującemu wszystkich dotychczasowych umów kupna-sprzedaży, ponieważ będą one wymagane przez urzędników.
Stanowczo zaleca się sprawdzanie informacji zawartych w umowie kilka razy – nawet mały błąd może być podstawą unieważnienia umowy, więc lepiej go uniknąć. Sprzedający powinni uważać na kupujących w pośpiechu, którzy próbują wymusić nerwową atmosferę podczas spotkania. Mogą okazać się oszustami.
Poprawnie wpisana cena sprzedaży to gwarancja zarówno dla sprzedającego, jak i kupującego. Wpisywanie zaniżonej kwoty celem zaoszczędzenia na płatnościach podatkowych, w skrajnych przypadkach może zemścić się na obu stronach. Jeżeli w pojeździe zostaną odkryte wady ukryte np. po 2 dniach od kupna, sprzedający będzie zobowiązany zwrócić jedynie kwotę widniejącą na dokumencie.
Czy umowa sprzedaży powinna zawierać jakieś ubezpieczenie dla sprzedającego?
Sprzedający musi koniecznie zawrzeć wszystkie informacje o wadach, o których wie. Wada ukryta jest podstawą rozwiązania umowy kupna-sprzedaży, a do jej uznania wystarczy:
- sprzedawanie samochodów powypadkowych jako bezwypadkowych;
- sugerowanie, że dany komponent pojazdu został wymieniony, pomimo tego, że nie jest to prawdą;
- celowe wymontowanie elementów wyposażenia (np. radio, podgrzewanie foteli) bez poinformowania.
Kupiec ma prawo wtedy zażądać nie tylko obniżenia wartości samochodu lub rozwiązania umowy, ale także zgłosić sprzedawcę do sądu. Za oszustwa kodeks karny przewiduje karę w postaci ograniczenia wolności nawet do 8 lat.
Co innego w przypadku, w którym sprzedawca uprzedza o wszystkich elementach uszkodzonych, o których wie. Kupujący zapoznaje się ze stanem technicznym nabywanego pojazdu i nie może użyć wypisanych elementów jako powodu do wprowadzenia zmian w umowie.
Co w przypadku, gdy sprzedający nie wiedział o wadzie sprzedawanego pojazdu?
Inaczej przedstawia się sytuacja w przypadku, w którym o wadzie nie wiedział ani sprzedający, ani kupujący. Nabywca nie może wtedy oskarżyć sprzedawcy o oszustwo, aczkolwiek nadal ma prawa do renegocjacji warunków umowy lub zrezygnowania z niej. To właśnie m.in. dlatego tak bardzo ważne jest wpisanie prawidłowej ceny w umowie.
Czy wpisywać w umowę kupna-sprzedaży godzinę?
To jeden z najistotniejszy podpunktów w przypadku sprzedawania samochodu z dotychczasowymi tablicami rejestracyjnymi. W innym przypadku, jeżeli kupujący popełni wykroczenie drogowe lub przestępstwo za pomocą pojazdu, nie będzie pierwszą osobą ściganą. Będzie nią osoba, która zarejestrowała auto. Oczywiście możliwe jest udowodnienie, że nie jest się winowajcą, ale to proces długi i żmudny, którego lepiej uniknąć.
Aby tego uniknąć, obie strony podpisują się pod konkretną godziną zawarcia umowy. Innym sposobem uniknięcia ryzyka jest sprzedaż samochodu z tymczasowymi tablicami rejestracyjnymi – to wiąże się jednak z dodatkowymi opłatami.
Ubezpieczenie OC
Sprzedaż auta Ukraińcowi – jaki podatek trzeba zapłacić?
Sprzedawca płaci podatek dochodowy, gdy:
- auto sprzedawane jest w ciągu 6 miesięcy od dnia nabycia;
- sprzedawca wzbogaca się na transakcji.
Oba warunki muszą być spełnione. Inna sytuacja to pojazdy zarejestrowane na REGON, jeżeli ich sprzedaż nastąpi w ciągu 6 lat od ich nabycia.
Czy rząd przewiduje ulgi dla Ukraińców?
W 2022 roku Ukraińcy byli zwolnieni z opłat celnych. Okres ten jednak skończył się i nie przewiduje się jego powtórzenia w 2023 roku.
To wszystkie informacje, które pozwolą sporządzić prawidłowy, wiążący obie strony dokument, który będzie pozbawiony nieścisłości.