Turystyczne

Świąteczne jarmarki – gdzie jechać i o czym pamiętać planując zimowo-świąteczny wyjazd?

Grudzień to okres niezwykłych sezonowych atrakcji turystycznych: licznych bożonarodzeniowych jarmarków w wielu pięknych miastach Europy. Wiele osób rozpoczyna również już swoje zagraniczne wyjazdy narciarskie. W obu przypadkach w walizce niezbędna jest polisa turystyczna.

Kobieta na świątecznym jarmarku

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Gdzie warto jechać na jarmark bożonarodzeniowy
  • Jak ubezpieczyć się na święteczny wyjazd
  • DLaczego warto mieć ubezpieczenie turystyczne nawet na jeden dzień 
     

Jak przy każdym wyjeździe za granicę warto zaopatrzyć się w dobre ubezpieczenie, żeby świątecznej atmosfery nie popsuły niespodziewane koszty związane z zachorowaniem lub nagłym wypadkiem. Gdzie pojechać na jarmark świąteczny i o co zadbać przed wyjazdem, dowiesz się z naszego artykułu.
 

Świąteczne jarmarki – gdzie jechać?

Jarmarki świąteczne to atrakcja sama w sobie – a do tego świetna okazja, by zwiedzać zagraniczne miasta w niezwykłej atmosferze, gdy te przystrajają się w dekoracje i iluminacje. Na liście tegorocznych jarmarków bożonarodzeniowych, które warto odwiedzić możemy znaleźć jarmarki w:

  • Pradze,
  • Berlinie,
  • Budapeszcie,
  • Norymberdze,
  • Wiedniu,
  • Strasburgu,
  • Kopenhadze.

Jednak nie tylko zagraniczne jarmarki są warte uwagi. W Polsce również organizowane są bardzo klimatyczne i ciekawe imprezy świąteczne. Do ścisłej czołówki najpiękniejszych polskich jarmarków bożonarodzeniowych można zaliczyć jarmark na rynku we Wrocławiu i Poznaniu, Katowicach, a także na Targu Węglowym w Gdańsku.

Wiele jarmarków trwa aż do Bożego Narodzenia lub Nowego Roku, a na niektóre będą mogli wybrać się jeszcze w styczniu.
 

Ubezpieczenie na świąteczny wyjazd 

Dlaczego warto wykupić polisę turystyczną?

Jak ubezpieczenie może ułatwić życie? Ubezpieczenie turystyczne Warta Travel zawiera bardzo szeroki zakres ochrony już w podstawie. Poza tym świadczenie usług medycznych nie jest ograniczone wyłącznie do publicznych placówek służby zdrowia, a wykupując ubezpieczenie podróżne możesz liczyć na zwrot kosztów leczenia aż do 2 mln zł. W szczegółach oznacza to przede wszystkim pokrycie kosztów pobytu w szpitalu oraz wykonania koniecznych badań, zabiegów lub nawet operacji. W zakresie podstawowym możesz skorzystać także z usług assistance, np. z transportu medycznego i niemedycznego, doraźnej pomocy medycznej, wcześniejszego powrotu do kraju ubezpieczonego i/lub jego bliskich, zastępczego kierowcy, a  nawet z telefonicznej usługi tłumacza języka angielskiego w sprawach medycznych.

W przypadku wykupienia zakresu dodatkowego otrzymasz także zwrot kosztów w razie utraty bagażu (w tym sprzętu sportowego i elektronicznego) lub kontynuacji leczenia powypadkowego w Polsce (do 5 tys. zł). A co jeśli Ty lub ktoś z Twoich bliskich cierpi na chorobę przewlekłą? Ubezpieczenie Warta Travel w zakresie podstawowym obejmuje koszty leczenia następstw takich chorób. Ochroną ubezpieczeniową objęte są również osoby, które ucierpią w wyniku ataków terrorystycznych.

Pamiętaj, że polisę możesz wykupić tuż przed samym wyjazdem (np. w drodze na lotnisko), a składka to często zaledwie kilkanaście złotych (za dzień) nawet dla 4 osobowej rodziny.

 

Ubezpieczenie podróżne 

EKUZ – ubezpieczenie wartościowe, ale niewystarczające

Karta ubezpieczenia EKUZ (Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego) to przydatny element każdego wyjazdu do innego kraju UE lub stowarzyszonego w EFTA (Islandia, Lichtenstein, Norwegia, Szwajcaria). Gwarantuje ona otrzymanie pakietu usług zdrowotnych w ramach publicznych systemów służby zdrowia. Jednak tak, jak różnią się między sobą poszczególne kraje Europy (pod względem rozwoju gospodarczego i zamożności), tak różny bywa poziom świadczonych usług zdrowotnych.

Pamiętaj, że posiadając kartę EKUZ w sytuacji nagłego zachorowania, czy nieszczęśliwego wypadku jesteś traktowany na takich samych zasadach jak obywatele danego kraju, co może oznaczać częściową odpłatność za leczenie (jak np. w Chorwacji). Poza tym świadczenia w ramach EKUZ ograniczone są tylko do leczenia niezbędnego i nieplanowanego. Nie tak łatwo jest także rozliczyć świadczenia w ramach EKUZ. Zwrot kosztów następuje dopiero po złożeniu specjalnego wniosku, do którego dołączasz otrzymany rachunek.
 

Więcej o tym, dlaczego karta ubezpieczenia EKUZ może okazać się niewystarczająca przeczytasz w naszym artykule "Jaka jest różnica między ubezpieczeniem Warta Travel a Europejską Kartą Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ)?"
 

Jak oceniasz artykuł?
Kup online polisę turystyczną
Dokąd się wybierasz?
Zaznacz kierunek podróży
Oblicz składkę

Polecane porady

Zobacz wszystkie porady