Turystyczne

Ubezpieczenie na Wyspy Kanaryjskie

Wakacje na Wyspach Kanaryjskich - co warto wiedzieć przed wyjazdem?

Wulkaniczne Wyspy Kanaryjskie, choć zlokalizowane są bliżej wybrzeża Zachodniej Afryki niż Europy, administracyjnie należą do Hiszpanii. Obok portugalskich Azorów i Madery, Wyspy Kanaryjskie wchodzą w skład tzw. „Wysp Szczęśliwych”, gdzie panuje wieczna wiosna. 

Krajobraz Teneryfy - morze i góry

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jaka jest pogoda na Wyspach Kanaryjskich
  • Jak dostać się na Wyspy Kanaryjskie
  • Jakie wyspy warto zobaczyć
  • Na czym polega sjesta
  • Co zjeść na Wyspach Kanaryjskich

Klimat oceaniczno-subtropikalny sprawia, że średnia temperatura za dnia rzadko wynosi mniej niż 20 stopni, nawet w zimie, dlatego to idealny wakacyjny kierunek przez cały rok. W naszym artykule, dowiesz się wszystkiego co warto wiedzieć przed wyjazdem na Wyspy Kanaryjskie.  
 

Wyspy Kanaryjskie - podstawowe informacje

Językiem urzędowym jest hiszpański, a obowiązującą walutą euro. Najwyższe temperatury można zaobserwować od lipca do października, ale zimą wystarczy zabrać ciepły sweter na wieczór i lekką kurtkę chroniącą przed wiatrem (szczególnie przyda się na trekking). Od czerwca 2022 roku żadne dokumenty związane z Covid-19 nie są już wymagane, przed wyjazdem warto jednak sprawdzić, czy w placówkach medycznych i transporcie publicznym nadal obowiązuje noszenie maseczki  (również na pokładzie samolotu)*.

* Powyższe informacje są aktualne na dzień 27.01.2023 r. Jednak pamiętaj, żeby przed każdą podróżą sprawdzić aktualne obostrzenia na stronach rządowych. Rozporządzenia mogą zmieniać się z dnia na dzień.

 

Ubezpieczenie turystyczne 

Jak dostać się na Wyspy Kanaryjskie?

Z Polski bezpośrednio dolecisz na Teneryfę, Gran Canarię i Fuerteventurę. Czas podróży to około 6 godzin. Aby dostać się na inne wyspy, takie jak La Palma, Lanzarote czy El Hierro, trzeba już wybrać lot z przesiadką. Jeśli podczas swojej wyprawy planujesz zwiedzić więcej niż jedną wyspę, możesz rozważyć transport, który oferują lokalne linie lotnicze lub drogę morską.  
 

Wyspy Kanaryjskie – którą wyspę wybrać?

Wysypy Kanaryjskie z pewnością można uznać za turystyczny raj – niezwykły klimat, piękne plaże i urozmaicone życie nocne. Jakie wyspy warto zobaczyć?


Teneryfa

To największa i najludniejsza wyspa archipelagu. W jej północnej części dominują czarne plaże wulkaniczne, temperatura jest tam nieco niższa, a roślinność bujniejsza. To świetne miejsce dla miłośników pieszych wycieczek, a zapaleni plażowicze zdecydowanie lepiej odnajdą się na południu.
 

Gran Canaria

To przede wszystkim sjesta i fiesta – w dzień warto skorzystać z dobrodziejstw łagodnego klimatu wyspy i jej pięknych, obszernych plaż, a po zachodzie słońca wyruszyć na podbój otwartych do białego rana barów i dyskotek.
 

Fuerteventura

To najbardziej wietrzna z wysp archipelagu. Panują tam wyśmienite warunki do uprawiania sportów wodnych i rozpoczęcia przygody z surfingiem.

 

La Palma

Znajduje się na niej rezerwat Starlight – który słynie z niepowtarzalnych warunków do obserwowania gwiazd. Dzięki specjalnej ustawie o jakości astronomicznej obserwatoriów Kanaryjskiego Instytutu Astrofizyki miejsce to wyróżnia się niewielkim zanieczyszczeniem świetlnym, co sprzyja obserwacji nieba.

Lanzarote

Ze swoim księżycowym krajobrazem, została w całości uznana za rezerwat biosfery i widnieje na liście UNESCO. Pamiętaj, że na archipelag składa się 7 dużych i 6 mniejszych wysp, a każda z nich jest wyjątkowa.
 

Jeśli możesz, wypożycz samochód

Jeżeli posiadasz prawo jazdy, warto pomyśleć o wypożyczeniu samochodu. Zarezerwuj auto online z wyprzedzeniem. Canarios, czyli lokalsi, często żartują, że życie bez auta na wyspie to nie życie, a sztuka przetrwania. Wielu turystów już o tym wie, dlatego nie zwlekaj do ostatniej chwili. Oczywiście wszystko zależy od tego, na jaką wyspę się wybierasz i jakie masz plany, jednak nawet jeśli marzysz wyłącznie o leżeniu na piasku i morskich kąpielach, to ograniczanie się do hotelowych plaż byłoby ogromną stratą. Najpiękniejsze miejsca, bez tłumów turystów, nie są wcale pilnie strzeżone przez mieszkańców, ale by do nich dotrzeć, zwykle potrzebny jest samochód i wygodne buty, żeby z parkingu przedostać się na bajeczny, piaszczysty brzeg.
 

Ubezpieczenie podróżne 

Czym jest sjesta?

Pora lunchowa w Hiszpanii trwa mniej więcej od 13:00 do 16:00. Nie spóźnij się, bo po 16 obsługa kuchni idzie do domu na zasłużony odpoczynek i nie wraca do pracy aż do wieczora. W tym czasie nie zrobisz też zakupów, bo wszyscy są na obiedzie. W najbardziej turystycznych miejscach raczej znajdziesz lokale otwarte przez cały dzień, ale ceny mogą być wyższe, a jedzenie – gorszej jakości.

A ile kosztuje obiad na Wyspach Kanaryjskich? W ramach „menu del día” zjesz naprawdę obfity posiłek za ok. 10 euro za osobę. „Menu del día” to bardzo korzystna oferta, która obowiązuje od poniedziałku do piątku w porze lunchu. Restauracje i bary codziennie przygotowują inną kartę, która najczęściej składa się z kilku propozycji na pierwsze i drugie danie. Napój wliczony jest w cenę, podobnie jak deser lub kawa. Jeśli chodzi o kuchnię Wysp Kanaryjskich, warto spróbować takich specjałów, jak papas arrugadas, czyli niewielkie ziemniaczki w mundurkach, podawane z pikantnymi salsami mojo, a także serów - koziego queso majorero i wędzonego queso palmero. Oczywiście na wyspach tradycyjnie spożywa się mnóstwo ryb i owoców morza, popularne są także dania jednogarnkowe jak puchero canario czy potaje de berros. I najważniejsze - wspaniałe, egzotyczne owoce: papaja, marakuja, ananas, mango i maleńkie banany, zwane plátanos. Tych naturalnych słodkości spróbuj na lokalnych targowiskach, które za dnia stanowią centrum życia towarzyskiego.
 

Bezpieczeństwo przede wszystkim

O bezpieczeństwo można zadbać na wiele różnych sposobów. Pamiętaj o ochronie skóry i kremie z filtrem UV, nawet w pochmurne dni. W niektórych rejonach mogą ci się przydać także buty do pływania. W miastach takich jak Las Palmas de Gran Canaria i Santa Cruz de Tenerife uważaj na kieszonkowców – nigdy nie wkładaj telefonu, portfela i ważnych dokumentów do tylnej kieszeni spodni. Przed każdą podróżą w granicach UE, warto również pamiętać o wyrobieniu karty EKUZ. Karta ta uprawnia do skorzystania z pomocy medycznej, na przykład wizyty u lekarza, ale na zasadach obowiązujących w danym kraju. Oznacza to, że do niektórych usług musisz dopłacić, ponieważ nie wszystkie koszty usług medycznych są pokrywane w 100% w ramach karty EKUZ. Warto się więc dodatkowo zabezpieczyć i wykupić polisę turystyczną Warta Travel
 

Jak oceniasz artykuł?
Kup online polisę turystyczną
Dokąd się wybierasz?
Zaznacz kierunek podróży
Oblicz składkę

Polecane porady

Zobacz wszystkie porady