Samochód

Ubezpieczenie samochodu przy wyjeździe zagranicznym - co trzeba wiedzieć?

Jeśli jesteś miłośnikiem przemierzenia świata autem warto wiedzieć, że nie we wszystkich krajach wystarczy posiadanie polskiego ubezpieczenia OC.

Zielona Karta jest dodatkowym dokumentem potwierdzającym, że posiadacz pojazdu objęty jest ubezpieczeniem odpowiedzialności cywilnej i może wjechać do kraju, który wymaga takiego certyfikatu.

Uśmiechnięta para jadąca za granice, samochodem, który jest ubezpieczony w Warcie 

Z artykułu dowiesz się:

• Ubezpieczenie OC posiadaczy pojazdów  –  jaki jest zakres terytorialny?

• Czym jest Zielona Karta i w jakich krajach obowiązuje?

Mam ubezpieczenie OC. Gdzie dokładnie obowiązuje ochrona?

Ubezpieczenie Odpowiedzialności Cywilnej Posiadaczy Pojazdów Mechanicznych (OC) jest obowiązkowe. Polisa zapewnia odszkodowanie w sytuacji, gdy posiadacz lub kierowca pojazdu wyrządzi nim szkodę innym osobom i zgodnie z prawem ponosi za to odpowiedzialność. Do takich zdarzeń należą np.:

  • uszkodzenie cudzego auta podczas stłuczki,
  • potrącenie pieszego lub rowerzysty.

Wszyscy posiadacze pojazdów muszą zawrzeć umowę ubezpieczenia OC, mowa więc zarówno o właścicielach, jak i o użytkownikach (np. gdy pojazd jest przedmiotem leasingu lub w tzw. użyczeniu).

Ubezpieczenie OC kupione w Polsce obejmuje ochroną nie tylko zdarzenia w granicach kraju, ale także wypadki na terytorium większości krajów europejskich.

Sprawdź listę państw , po których możesz poruszać się bez obaw jedynie z ważną polisą OC.

Władze tych państw zakładają, że posiadasz aktualne ubezpieczenie OC, o czym ma świadczyć ważna tablica rejestracyjna pojazdu.
 

Ubezpieczenie OC

A co, jeśli wybieram się gdzieś indziej?

Jeśli planujesz podróż do Albanii, Azerbejdżanu, Białorusi, Czarnogóry, Iranu, Izraela, Maroka, Mołdawii, Macedonii, Rosji, Tunezji, Turcji, Ukrainy lub będziesz tylko przejeżdżać przez terytorium któregoś z tych państw, zadbaj o Zieloną Kartę (ZK).

To dobrowolne, dodatkowe ubezpieczenie potwierdzające, że posiadacz pojazdu jest objęty ochroną odpowiedzialności cywilnej zgodnie z prawem odwiedzanego kraju. Władze wymienionych wyżej państw honorują to ubezpieczenie i nie wymagają dodatkowych formalności i opłat już na miejscu.

Przed podróżą zadbaj więc o wykupienie Zielonej Karty. Ten krok uchroni Cię przed dodatkowymi wydatkami na lokalne ubezpieczenie oferowane na granicy danego kraju, które nierzadko kosztuje kilkadziesiąt euro.

W Warcie zawieramy umowę Zielonej Karty na minimum 15 dni, ale nie na dłużej niż 12 miesięcy lub niż wynosi okres ważności zawartej polisy OC.

Ubezpiecz swój samochód 

Czy muszę wiedzieć coś jeszcze, jeśli wybieram się autem za granicę?

Sprawdź, czy Twoja polisa komunikacyjna obejmuje usługi assistance.

W przypadku Warty w wariantach Assistance Złoty, Złoty+, Platynowy, Podróżnik 15 realizujemy usługi (np. holowanie samochodu), gdy do wypadku dojdzie zarówno w Polsce, jak i pozostałych państwach europejskich.

O szczegółach przeczytasz w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia i ulotce informacyjnej.

 

Jak oceniasz artykuł?
Ładowanie...
Kup online polisę OC/AC
PLs
To pole jest wymagane. Uzupełnij je.
Minimalna liczba znaków to 4.
Numer rejestracyjny jest błędny. Sprawdź numer rejestracyjny w dowodzie rejestracyjnym (pkt. A).
To pole jest wymagane. Uzupełnij je.

Polecane porady

Zobacz wszystkie porady