Zaparowane szyby w aucie – przyczyny

Bezpośrednią przyczyną parowania szyb jest wilgoć. Kiedy ich temperatura jest niższa od tej panującej wewnątrz auta, cząsteczki wody ulegają skropleniu i dochodzi do ich zaparowania. Niestety nie da się całkowicie wyeliminować wilgoci, ponieważ na jej występowanie ma wpływ nawet oddech kierowcy i pasażerów. Istnieją jednak inne czynniki, które sprawiają, że w aucie jest jej zbyt dużo. Mowa tu m.in. o wilgoci wnoszonej na ubraniach czy nawet powstałej w wyniku przewożenia ciepłych napojów i jedzenia.

Szyby mogą też parować (zarówno od wewnątrz, jak i zewnątrz), jeśli są brudne – kropelki wody dużo łatwiej osadzają się na chropowatych powierzchniach. Dlatego warto co pewien czas dokładnie je wyczyścić.

Inne przyczyny parowania szyb mogą wynikać z usterek w samochodzie, takich jak np. niesprawny nawiew czy zapchany filtr kabinowy. Częstą przyczyną jest także pojawienie się nieszczelności, zwykle za sprawą starych uszczelek. Co ciekawe, parowanie może ponadto wynikać z przeciekającej nagrzewnicy, gdzie płyn chłodzący osadza się na wnętrzu szyb.