Samochód

Zaparowane szyby - co robić i jak sprawić, by nie parowały w przyszłości?

Zaparowane szyby to uciążliwy problem, który dodatkowo utrudnia widoczność i bezpieczną jazdę. Istnieje jednak możliwość zminimalizowania ryzyka, np. poprzez zmniejszenie poziomu wilgoci wewnątrz auta. Zaparowane szyby można także szybko odparować, m.in. przy wykorzystaniu nawiewu w samochodzie.

Zaparowane szyby w samochodzie

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Dlaczego szyby parują
  • Jak skutecznie odparować szyby w samochodzie
  • Co zrobić, aby uniknąć parowania szyb w przyszłości
  • Czym grozi jazda z zaparowanymi szybami

Zaparowane szyby w aucie – przyczyny

Bezpośrednią przyczyną parowania szyb jest wilgoć. Kiedy ich temperatura jest niższa od tej panującej wewnątrz auta, cząsteczki wody ulegają skropleniu i dochodzi do ich zaparowania. Niestety nie da się całkowicie wyeliminować wilgoci, ponieważ na jej występowanie ma wpływ nawet oddech kierowcy i pasażerów. Istnieją jednak inne czynniki, które sprawiają, że w aucie jest jej zbyt dużo. Mowa tu m.in. o wilgoci wnoszonej na ubraniach czy nawet powstałej w wyniku przewożenia ciepłych napojów i jedzenia.

Szyby mogą też parować (zarówno od wewnątrz, jak i zewnątrz), jeśli są brudne – kropelki wody dużo łatwiej osadzają się na chropowatych powierzchniach. Dlatego warto co pewien czas dokładnie je wyczyścić.

Inne przyczyny parowania szyb mogą wynikać z usterek w samochodzie, takich jak np. niesprawny nawiew czy zapchany filtr kabinowy. Częstą przyczyną jest także pojawienie się nieszczelności, zwykle za sprawą starych uszczelek. Co ciekawe, parowanie może ponadto wynikać z przeciekającej nagrzewnicy, gdzie płyn chłodzący osadza się na wnętrzu szyb.
 


Ubezpieczenie pojazdu

Sposoby na zaparowane szyby w samochodzie

Zaparowane szyby negatywnie wpływają na widoczność i zwiększają ryzyko kolizji. Wielu kierowców w pośpiechu próbuje usunąć parę wycierając wnętrze szyb np. rękawem kurtki takie działanie jest jednak często nieskuteczne. W sezonie letnim najprostszym sposobem jest opuszczenie szyb w celu wyrównania różnicy temperatur. Mimo wszystko problem zaparowanych szyb pojawia się głównie w okresie jesienno-zimowym.

Pierwszą rzeczą, którą należy zrobić, to wyłączenie recyrkulacji powietrza. Kiedy jest włączona, pojazd stale wykorzystuje powietrze z wnętrza do ogrzewania i chłodzenia. Przy wyłączonej funkcji układ chłodzenia używa powietrza doprowadzanego z zewnątrz, co umożliwia pozbycie się zgromadzonej w pojeździe wilgoci. Dodatkowo, jeśli nasz samochód jest wyposażony w klimatyzację, warto jednocześnie włączyć ją razem z ogrzewaniem. Chłód osuszy powietrze, a ogrzewanie zapewni komfort termiczny. Gdy nie ma takiej możliwości, najlepiej przez chwilę włączyć klimatyzację, a dopiero później ciepły nawiew.

Jeśli powyższe sposoby nie skutkują, należy włączyć maksymalne ogrzewanie i skierować je na szybę. Trzeba jednak pamiętać, że zmniejszenie jego mocy lub całkowite wyłączenie sprawi, że para znów pojawi się na szybie. Istnieją jednak metody, na pozbycie się tego problemu w przyszłości.
 


Sprawdź cenę OC/AC

Zminimalizuj ryzyko parowania szyb dzięki tym zasadom

Zaparowane szyby to szczególnie irytujący problem, kiedy spieszymy się np. rano do pracy. Można jednak temu zapobiec i uniknąć niepotrzebnego stresu. Przede wszystkim powinniśmy zacząć od ich dokładnego wyczyszczenia np. płynem do mycia szyb – zarówno od wewnątrz, jak i zewnątrz. Dzięki temu powierzchnia szkła będzie bardziej gładka i utrudni osadzanie się na niej wody. Dodatkowo warto w miarę możliwości unikać przewożenia ciepłych napojów i gorących posiłków w aucie czy wilgotnych rzeczy. Przed wejściem do samochodu dobrym pomysłem będzie także strząśnięcie błota lub śniegu z butów – w tym kontekście warto również wymienić dywaniki na wycieraczki wykonane z gumy.

Ryzyko gromadzenia się wilgoci zmniejszymy także umieszczając w samochodzie pochłaniacz wilgoci  z żelem silikonowym lub nakładając na wnętrze szyb specjalny preparat zapobiegający ich parowaniu. Powietrze możemy osuszyć także domowym sposobem wykorzystując…żwirek dla kota w cienkiej rajstopie (może to być także ryż lub sól).

Ponadto przy najbliższej wizycie w warsztacie samochodowym warto zlecić skontrolowanie stanu uszczelek, klimatyzacji i nagrzewnicy.
 

Za zaparowane szyby możesz dostać mandat

Zaparowane szyby zmniejszają widoczność kierowcy, co jest dużym zagrożeniem dla bezpieczeństwa wszystkich uczestników ruchu drogowego, szczególnie po zmroku. Warto także wiedzieć, że policja ma prawo zatrzymać nas do kontroli drogowej i wystawić mandat za brudne lub zaparowane szyby w wysokości nawet 500 zł. Istnieje także ryzyko otrzymania kary, jeśli nie odśnieżymy auta lub w okolicy szyby znajdą się elementy ograniczające widoczność, np. duże maskotki przyczepione do lusterka.

Nie tylko szyby, ale czyste powinny być także reflektory, lampy oraz tablice rejestracyjne. W innym wypadku narażamy się na otrzymanie mandatu.
 


Ubezpieczenie samochodu

Jak oceniasz artykuł?
Ładowanie...
Kup online polisę OC/AC
PLs
To pole jest wymagane. Uzupełnij je.
Minimalna liczba znaków to 4.
Numer rejestracyjny jest błędny. Sprawdź numer rejestracyjny w dowodzie rejestracyjnym (pkt. A).
To pole jest wymagane. Uzupełnij je.

Polecane porady

Zobacz wszystkie porady