Samochód

Zmiana tablic rejestracyjnych w samochodach używanych. Co się zmienia?

Ostatnimi czasy zachodzi wiele zmian w prawie drogowym. Nowe przepisy dla kierowców zostały wprowadzone w 2022 roku. Kolejna zmiana dotyczy tablic rejestracyjnych pojazdu. Co się zmienia? Wyjaśniamy.

Kobieca dłoń odbiera kluczyki do właśnie kupionego używanego auta

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jakie zmiany zachodzą w przepisach w zakresie tablic rejestracyjnych?
  • Czy zmiana tablic jest obowiązkowa?
  • Czy każdy może zachować obecny numer rejestracyjny?

Tablice rejestracyjne w samochodach używanych – co się zmienia?

Obowiązkiem każdego nabywcy używanego samochodu jest zarejestrowanie go. Rejestracji pojazdu na wniosek właściciela, dokonuje starosta właściwy ze względu na miejsce stałego lub czasowego miejsca zamieszkania posiadacza auta, wydając odpowiednią decyzję, dowód rejestracyjny oraz tablice rejestracyjne.

Ministerstwo Infrastruktury poinformowało, że z dniem 31 stycznia 2022 roku wchodzą w życie nowe przepisy: składający wniosek o rejestrację pojazdu może wnioskować o zachowanie dotychczasowego numeru rejestracyjnego i tablic rejestracyjnych.

W praktyce oznacza to, że kupując, samochód możesz nie wymieniać jego tablic rejestracyjnych. Bez względu na to, czy pojazd zarejestrowany był w Twoim powiecie, czy na drugim końcu Polski. Tablice jednak muszą spełniać warunki określone w Ustawie o ruchu drogowym: muszą być czytelne i utrzymane w należytym stanie oraz spełniać  odpowiednie wymogi (białe tło, symbol Unii Europejskiej w postaci okręgu 12 gwiazdek oraz litery „PL” wyróżniające państwo rejestracji pojazdu). 


Sprawdź cenę Twojego ubezpieczenia

Co na tym zyskasz?

Najnowsze zmiany w przepisach prawa to duże ułatwienie dla kupujących samochód. Nie zmieniając tablic rejestracyjnych, nie musisz ponosić dodatkowych kosztów. Oznacza to, że po wejściu nowych ustaleń możesz zaoszczędzić 80 zł na tablicach rejestracyjnych, a od 4 września tego roku, nie trzeba będzie ponosić także opłaty za nalepkę kontrolną – razem z opłatą ewidencyjną, da to 99,50 zł oszczędności.

 

Przerejestrowanie samochodu

Nie należy jednak zapomnieć o przerejestrowaniu samochodu na nowego właściciela. Nabywca zakupionego pojazdu musi zgłosić swój zakup w ciągu 30 dni. Również osoba zbywająca pojazd zobligowana jest do poinformowania o tym fakcie Wydział Komunikacji urzędu właściwego dla jej miejsca zamieszkania w terminie 30 dni. Czas ten, w przypadku samochodu zakupionego na terytorium naszego kraju liczony jest od daty zawarcia umowy kupna-sprzedaży czy darowizny.

Natomiast w przypadku samochodu, który został sprowadzony z państwa członkowskiego Unii Europejskiej, jego właściciel zobowiązany jest zarejestrować pojazd na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej w terminie 30 dni od dnia jego sprowadzenia.

W związku z epidemią COVID-19 rejestracja samochodu sprowadzonego z zagranicy, od 1 lipca 2021 roku została ułatwiona. Czas na rejestrację został wydłużony do 60 dni i obowiązuje do momentu odwołania stanu epidemii lub stanu zagrożenia epidemicznego.

 

Pamiętaj!

Nowe prawo to tylko udogodnienie, nie obowiązek. Jeśli nie chcesz, by Twój samochód miał tablice poprzedniego właściciela – możesz je zmienić.
 

Nie zapomnij o ważnym OC

Wykupienie ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych (OC) jest  obowiązkowe. Ubezpieczenie OC zapewnia odszkodowanie, gdy właściciel lub kierowca pojazdu wyrządzi nim szkodę innym osobom i zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa ponosi za to odpowiedzialność.

W przypadku pojazdu używanego zarejestrowanego w Polsce nie ma konieczności wykupienia nowej polisy przy przerejestrowaniu pojazdu na siebie. Możesz korzystać z polisy OC poprzedniego właściciela, jeżeli jest jeszcze ważna.

O tym, kiedy wykupić ubezpieczenie OC, możesz przeczytać tutaj.
 


Sprawdź cenę ubezpieczenia OC

Zmieniają się również, przepisy dotyczące dowodów rejestracyjnych. Więcej o zmianach wprowadzonych od 1 maja 2022 roku, przeczytasz w artykule „Nowe dowody rejestracyjne od 1 maja 2022 roku. Kto musi je wymienić?”.

Jak oceniasz artykuł?
Ładowanie...
Kup online polisę OC/AC
PLs
To pole jest wymagane. Uzupełnij je.
Minimalna liczba znaków to 4.
Numer rejestracyjny jest błędny. Sprawdź numer rejestracyjny w dowodzie rejestracyjnym (pkt. A).
To pole jest wymagane. Uzupełnij je.

Polecane porady

Zobacz wszystkie porady