Dom i mieszkanie

Jak przygotować się na sezon rolny 2022/2023?

Każdy rolnik wie, że zbiory mogą być różne w zależności od warunków pogodowych. Nieprzewidziane okoliczności mogą przytrafić się przy każdym rodzaju upraw.

Jadący traktor

Z tego artykułu dowiesz się: 

  • Czym jest ubezpieczenie OC dla rolnika 
  • Dlaczego warto podwyższyć sumę ubezpieczenia swoich zabudowań
  • Jak możesz kupić ubezpieczenie

W najbliższym czasie większość rolników będzie, jak co roku, ubezpieczała swoje gospodarstwo na kolejne 12 miesięcy. Ale tym razem, aby uzyskać pełną ochronę, nie wystarczy odnowić tylko polisę - w sytuacji, gdy tylko same ceny materiałów budowlanych wzrosły w Polsce o kilkadziesiąt procent odszkodowanie może nie wystarczyć na pokrycie strat. Dlatego warto dobrze się ubezpieczyć. 

 

Ubezpieczenie gospodarstwa – przedłużenie polisy

Grudzień jest miesiącem, w którym około 80% polskich rolników zawiera kolejną roczną umowę ubezpieczenia swojego gospodarstwa. Zazwyczaj polisa zostaje wznawiana na dotychczasowych warunkach, jednak otoczenie rynkowe nieco różni się od tego w poprzednich latach, dlatego utrzymanie wcześniejszej sumy ubezpieczenia oznaczałoby, że gospodarstwo rolne nie będzie w 2023 roku wystarczająco chronione. Oznacza to, że suma ubezpieczenia powinna odpowiadać realnej wartości majątku – tak, by w razie np. szkód huraganowych czy pożaru ubezpieczenie pozwoliło na pokrycie wszystkich strat.

 

Ubezpieczenia rolne 

Jak działa ubezpieczenie OC rolników?

Należy pamiętać, że praca w gospodarstwie rolnym zawsze związana jest z różnego rodzaju zagrożeniami. W przypadku powstania szkody, np. uszkodzenia mienia, uszczerbku na zdrowiu czy śmierci osoby trzeciej, ubezpieczyciel wypłaca świadczenie. Jeśli np. w gospodarstwie rolnika zostanie uszkodzona własność należąca do innych osób, nie będzie on musiał likwidować skutków tej szkody z własnych środków finansowych. Ubezpieczenie OC rolnika obejmuje również odpowiedzialność cywilną osób które pracują w gospodarstwie rolnym, a także osób pomagających w gospodarstwie. Co ważne, taka polisa OC obejmuje również szkody, które powstały podczas prowadzenia pojazdów wolnobieżnych np. kombajnu.

 

Ubezpieczenie budynków w gospodarstwie rolnym

Jako właściciel gospodarstwa rolnego, jesteś objęty tak jak w przypadku ubezpieczenia OC, obowiązkiem posiadania ważnego ubezpieczenia budynków rolniczych od różnych zdarzeń losowych, np. takich jak: ogień, huragan, powódź czy uderzenie pioruna. Pamiętaj, że konieczność zawarcia umowy ubezpieczenia powstaje już z dniem pokrycia budynku dachem.

 

Rolnicy powinni podwyższyć sumę ubezpieczenia swoich zabudowań

Kryzys energetyczny i wysoka inflacja sprawiają, że w przypadku poważnych szkód przywrócenie gospodarstwa do poprzedniego stanu w 2023 roku będzie dużo droższe niż dotychczas. Istotnie zmieniły się również ceny podstawowych materiałów. Cena 25-kilogramowego worka cementu skoczyła przez pięć lat z 10 zł do niemal 16,5 zł, bloczki betonowe, które pięć lat temu kosztowały około 2,5 zł za sztukę, dziś trzeba zapłacić średnio 4,65 zł, a pręty zbrojeniowe zdrożały z 2,2 zł do 3,88 zł za kilogram. Nie wspominając już o tym, jak mocno podrożała robocizna.
                                                                

Przykładem może być pożar w 40-letnim budynku inwentarskim ubezpieczonym na 80 tys. zł, który zniszczył dach i panele fotowoltaiczne. Koszt odbudowy (w tym koszty instalacji fotowoltaicznej) to dziś ok. 130 tys. zł. Po otrzymaniu 80 tys. zł odszkodowania, zgodnie z warunkami polisy, ubezpieczony rolnik będzie więc musiał dołożyć do naprawy aż 50 tys. zł z własnego portfela.

Pamiętaj, że w przypadku niedoszacowanej wartości budynków w gospodarstwie masz do czynienia z tzw. niedoubezpieczeniem. To zjawisko zdarza się coraz częściej i niesie ze sobą bardzo przykre konsekwencje. Szczególnie, że obserwujemy coraz więcej ekstremalnych zjawisk pogodowych.

 

Chcesz poznać ofertę? 

Jak możesz kupić ubezpieczenie?

Przede wszystkim znajdź odpowiednie ubezpieczenie rolne dla siebie, a następnie zamów rozmowę u jednego z naszych agentów. Podczas rozmowy nasz Agent z pewnością pomoże Ci na etapie wyboru odpowiedniej oferty.

Jak oceniasz artykuł?
Sprawdź cenę ubezpieczenia domu lub mieszkania
Co chcesz ubezpieczyć?
Zaznacz co chcesz ubezpieczyć
Oblicz składkę

Polecane porady

Zobacz wszystkie porady