Dom i mieszkanie

Ubezpieczenie od wyłudzenia "na wnuczka" lub "policjanta" w ramach polisy mieszkaniowej - dlaczego warto?

Seniorzy niestety często padają ofiarą oszustów. Jednym z nich jest jest sposób powszechnie nazywany - metodą na "wnuczka" czy "policjanta". Metody przestępców bywają tak podstępne i realistyczne, że czujność mogą stracić nawet najbardziej ostrożni emeryci.

Starszy mężczyzna w białej koszulce przy oknie

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Czym jest metoda „na wnuczka” czy „policjanta”
  • W jaki sposób działają przestępcy
  • Na czym polega ochrona i na jakie odszkodowanie możesz liczyć
  • Kto może liczyć na taką ochronę

Głośne akcje edukacyjne lub artykuły w prasie nie zawsze działają, dlatego warto pomyśleć o innych formach zabezpieczenia przed metodą wyłudzeń na wnuczka. Jedną z form ochrony jest wykupienie polisy ubezpieczeniowej, która w ramach ubezpieczenia domu lub mieszkania oferuje pomoc, jeśli senior padnie ofiarą wyłudzenia na wnuczka czy na policjanta. Jakich metod najczęściej używają oszuści i jakiego odszkodowania może oczekiwać senior, przeczytasz w naszym artykule.

 

Na czym polega metoda „na wnuczka”?

Metoda „na wnuczka” dotyka głównie osoby starsze. Przestępcy dzwonią do wybranych przez siebie osób i w większości przypadków podają się za policjanta, wnuczka lub za inną osobę z rodziny. Rozmowę prowadzą w sposób bardzo pewny i tak zaplanowany, by się nie przedstawiać z imienia, a senior sam podpowie z kim rzekomo rozmawia. Podczas takiego telefonu oszuści na drodze manipulacji w bardzo sprytny sposób wydobywają najróżniejsze informacje, by rozmowa była jak najbardziej wiarygodna np. zupełnie inny głos i ton tłumaczą chorobą. Wtedy w większości przypadków prośba o pomoc finansową składana jest z różnych powodów, między innymi takich jak:

  • Pożyczki na studia,
  • Wypadku, który „wnuczek” rzekomo spowodował i żeby uniknąć kłopotów, musi natychmiast zapłacić poszkodowanemu,
  • Braku określonej sumy środków potrzebnej do zakupu np. mieszkania,
  • Kwestii związanych ze zdrowiem np. kosztownych operacji.

Po uzgodnieniu określonej kwoty, jaką rozmówca jest w stanie zapłacić, oszust informuje, że z różnych powodów nie jest w stanie osobiście przyjść po pieniądze, ale może wysłać przyjaciela lub inną bliską mu osobę.

Pamiętaj, że potencjalni oszuści mogą przedstawiać się również jako pracownicy banków lub pracownicy socjalni. Zdarza się to coraz częściej, dlatego jeśli nie masz pewności, że rozmawiasz z odpowiednią osoba nigdy nie podawaj swoich danych osobowych.

 

 

Ubezpieczenie domu i mieszkania

Jak chronić się przed metodą ”na wnuczka”?

Przede wszystkim należy mieć świadomość w jaki sposób działają oszuści. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, że rozmawiasz z oszustem, zapisz jego numer telefonu, a następnie zadzwoń do rodziny w celu sprawdzenia wiarygodności rozmówcy. Niezależnie od tego kto dzwoni, bardzo ważne jest to by podczas rozmowy nie udzielać żadnych informacji na temat „wnuczka”, danych bankowych (zwłaszcza tych potrzebnych do logowania), a także nie podawać swoich danych osobowych.  

 

Kiedy możesz liczyć na ochronę przed oszustwem?

Ubezpieczenia od wyłudzenia na wnuczka możesz wykupić jako ubezpieczenie mieszkania lub domu. Dzięki takiej polisie, możesz liczyć na ochronę w wypadku wyłudzenia gotówki w wyniku oszustwa.

 

Ubezpiecz swoje mieszkanie

Jak ubezpieczyć dom lub mieszkanie? 

Jeśli jeszcze nie posiadasz polisy na mieszkanie lub dom warto się nad tym zastanowić, bo oprócz pożaru czy zalania, możesz liczyć na pomoc w sytuacji rabunku lub kradzieży z włamaniem. Zawarcie takiej umowy ubezpieczeniowej jest bardzo proste i szybkie. Możesz to zrobić u jednego z naszych agentów, ale także online, bez wychodzenia z domu, a nawet z poziomu smartfonu – zajmie Ci to nie więcej niż 5 minut.

Więcej o tym, co dokładne obejmuje ubezpieczenie mieszkania przeczytasz w naszym artykule „Ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania? Co wpływa na cenę ubezpieczenia?”. 

Ubezpieczenie od oszustwa „na wnuczka” i innych wyłudzeń

Przestępcy wciąż wymyślają nowe, coraz bardziej podstępne i perfidne metody przejmowania czyiś oszczędności. W ramach ubezpieczenia, możesz odzyskać całość lub część kwoty przekazaną w ręce oszusta. Posiadając ubezpieczenie na mieszkanie lub dom, w wariancie Warta Dom, odpowiadamy za rabunek gotówki, gdy zostaniesz ofiarą oszustwa powszechnie nazywanego – „metodą na wnuczka” lub „policjanta”. Możesz liczyć na zwrot:

  • 10% skradzionej sumy, która nie przekracza 25 tysięcy zł.

Jeśli jednak zdecydujesz się na rozszerzoną wersję Warta Dom Komfort to limit zwrotu odszkodowana wynosi

  • 10% skradzionej sumy, nieprzekraczającej 50 tysięcy zł.

Ubezpieczenie na mieszkanie lub dom obejmuje wyłudzenie pieniędzy w wyniku oszustwa – podstępne lub bezprawne przywłaszczenie przez osobę trzecią gotówki, obejmujące m.in. podszywanie się pod inne osoby, oszustwo na wnuczka, policjanta, z wyłączeniem wyłudzenia gotówki dokonanego w związku z umową cywilno-prawną, transakcjami handlowymi, zakupem lub wymianą dóbr lub usług.

Jak oceniasz artykuł?
Sprawdź cenę ubezpieczenia domu lub mieszkania
Co chcesz ubezpieczyć?
Zaznacz co chcesz ubezpieczyć
Oblicz składkę

Polecane porady

Zobacz wszystkie porady