Samochód

Samochód w leasingu – jak ubezpieczyć?

Zastanawiasz się nad ubezpieczeniem samochodu w leasingu? Chcesz posiadać pełną ochronę w tym zakresie? Przeczytaj ten artykuł, aby dowiedzieć się, jak dobrze ubezpieczyć pojazd w leasingu.

Kobieta w aucie

Kto ubezpieczenia pojazd w leasingu?

Leasingowanie samochodu to najbardziej popularna forma pozyskania samochodu dla firmy. Umowa leasingu umożliwia nam użytkowanie samochodu bez konieczności ponoszenia znacznych kosztów związanych z jego nabyciem. Właścicielem samochodu pozostaje leasing. W zależności od zawartej umowy leasingowej mamy możliwość wykupu samochodu po okresie, na jaki została zawarta umowa lub objęcia nową umową kolejnego pojazdu. Jednym z ważnych zagadnień przy tej formie uzyskania samochodu jest jego właściwe ubezpieczenie. Pomimo że leasing jest właścicielem pojazdu, w umowie spotkany się z zapisem, że my jako leasingobiorca mamy obowiązek go ubezpieczyć.
 

Co zawiera ubezpieczenie pojazdu w leasingu?

 W większości umów leasingowych obowiązek ubezpieczenia pojazdu spoczywa na leasingobiorcy. Tylko w niektórych umowach leasingodawca określa towarzystwo ubezpieczeniowe i zakres ubezpieczenia. Trzeba przyznać, że wskazanie konkretnej ubezpieczalni na pewno oszczędza nas czas na szukanie na rynku oferty, która będzie dla nas ciekawa. Leasingodawca, będąc właścicielem samochodu w zasadzie zawsze nakazuje objęcie pojazdu będącego przedmiotem umowy polisą Autocasco. Pojazd musi mieć też oczywiście polisę OC posiadaczy pojazdów, ponieważ jest to obowiązkowe ubezpieczenie dla wszystkich zarejestrowanych w kraju pojazdów. Ochronę na pojeździe uzupełniają ubezpieczenia NNW i Assistance. Ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków chroni osoby korzystające z samochodu przed skutkami wypadków, jakie mogą im się przydarzyć. Nie ma tu znaczenia czy chodzi o obrażenia związane z wypadkiem, czy też obrażenia podczas wsiadania lub wysiadania z pojazdu. Obecnie trudno sobie wyobrazić ubezpieczenie pojazdu bez pakietu Assistance w nawet najbardziej podstawowym zakresie. Możliwość holowania naszego samochodu po wypadku lub po awarii to bardzo przydatne rozwiązanie.

 

Sprawdź cenę ubezpieczenia OC

Co ma wpływ na cenę polisy dla samochodu w leasingu?

Podczas zakupu podstawowej ochrony dla pojazdu w leasingu w postaci OC, AC, NNW i Assistance musimy pamiętać, że właścicielem pojazdu jest leasingodawca. Tym samym przygotowana dla nas oferta ubezpieczenia może nie uwzględniać ewentualnych zniżek, jakie posiadamy za bezszkodową jazdę. Część towarzystw ubezpieczeniowych przy wyliczaniu składki nie bierze pod uwagę historii polisowej leasingobiorcy. Na ten fakt ma bezpośredni wpływ raportowanie do UFG historii polisowej osób ubezpieczonych. Należy też pamiętać, że ubezpieczenie pojazdu w leasingu pozbawione jest możliwych pomniejszeń wypłaty odszkodowania, takich jak udział własny w szkodzie, amortyzacja części lub franszyza. Powoduje to zwiększenie łącznej kwoty za ubezpieczenie. Podobna zasada obowiązuje, jeśli kupujemy polisę Autocasco na swój pojazd. Jeśli chcemy znieść pomniejszenia wypłaty odszkodowania, to wtedy zapłacimy większą składkę za polisę.

 

Jak oceniasz artykuł?
Ładowanie...
Kup online polisę OC/AC
PLs
To pole jest wymagane. Uzupełnij je.
Minimalna liczba znaków to 4.
Numer rejestracyjny jest błędny. Sprawdź numer rejestracyjny w dowodzie rejestracyjnym (pkt. A).
To pole jest wymagane. Uzupełnij je.

Polecane porady

Zobacz wszystkie porady