Samochód

Wydział komunikacji Kraków – rejestracja pojazdu w mieście i informacje dla kierowcy

Wydział komunikacji to miejsce, które musi odwiedzić każdy, kto kupuje samochód czy wyrabia prawo jazdy. Załatwia się tam wszystkie najważniejsze sprawy dotyczące użytkowania pojazdów i pozyskiwania uprawnień do ich prowadzenia. Jeśli jesteś mieszkańcem Krakowa, koniecznie zapoznaj się z informacjami dotyczącymi załatwiania spraw w tamtejszych urzędach!

Wydział komunikacji w Krakowie - rejestracja samochodu, wyrobienie prawa jazdy Kraków

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Wydział komunikacji w Krakowie – godziny otwarcia, adres, telefon
  • Rejestracja samochodu i zdobycie tablic rejestracyjnych
  • Wyrobienie prawa jazdy – opłata, zdjęcie i co jeszcze?
  • Internetowa rezerwacja wizyt – zarejestruj samochód bez kolejki
  • Wydział komunikacji Kraków – zobacz, jakie sprawy możesz tu zgłosić

Wydział komunikacji w Krakowie – godziny otwarcia, adres, telefon

W tak dużych miastach, jak np. Kraków, wydziałów, w których można zarejestrować pojazd, czy wnioskować o prawo jazdy jest kilka. W stolicy województwa małopolskiego oddziały Wydziału Komunikacji znajdują się pod adresami:

  • al. Powstania Warszawskiego 10,
  • ul. Wielickiej 28a na Podgórzu
  • na os. Zgody 2.

Oddziały można odwiedzać od poniedziałku do piątku w godzinach od 07:40 do 15:30. W celu pozyskania jakichkolwiek dodatkowych informacji warto skorzystać z dostępnych w sieci numerów telefonów do poszczególnych wydziałów. Numer do Wydziału Ewidencji Pojazdów i Kierowców to 12 616 5555.

Kasy w urzędach można odwiedzać w godzinach od 7:40 do 15:15. Co ciekawe, w wielu sprawach można zgłosić się również do Punktów Obsługi Mieszkańca w kilku galeriach handlowych: Bonarka, Serenada i Bronowice. Te miejsca czynne są od 10:00 do 18:00 nie tylko w dni robocze, ale też w soboty.
 


Sprawdź OC dla Twojego pojazdu

Rejestracja samochodu i zdobycie tablic rejestracyjnych

Aby zarejestrować samochód używany, należy przygotować przede wszystkim wniosek o zarejestrowanie, w którym uzupełnia się dane dotyczące m.in. marki i przeznaczenia maszyny. Konieczne jest przedstawienie dowodu na to, że jest się aktualnym właścicielem pojazdu. Może to być np. dowód zakupu. W przypadku samochodu używanego obowiązkowe jest jeszcze pokazanie zaświadczenia o tym, że auto pozytywnie przeszło przegląd techniczny. Trzeba mieć również potwierdzenie opłaty za usługę oraz stare tablice rejestracyjne samochodu.

Wniosek o zarejestrowanie samochodu może złożyć jego właściciel lub pełnomocnik. Drugi przypadek wymaga opłaty w wysokości 17 zł. Niezależnie od tego, kto załatwia sprawę, musi się wylegitymować dokumentem potwierdzającym tożsamość. Nie można zapomnieć także o OC, które jest ubezpieczeniem obowiązkowym i trzeba je regularnie opłacać. W dniu złożenia wniosku otrzymuje się czasową rejestrację i tablice, a po upływie maksymalnie 30 dni można przyjść po oficjalny dowód rejestracyjny.

Wysokość opłat za usługę zależy od tego, czy nowy właściciel samochodu chce zatrzymać dotychczasowe numery tablic, czy musi je zmienić. Jeśli numery pozostają, to kwota wraz z pozwoleniem czasowym wynosi 81 zł, a bez niego 67 zł. Przy zmianie tablic właściciele samochodów osobowych i ciężarówek zapłacą 161,50 zł, a ci rejestrujący motocykl lub ciągnik 121,50 zł. Pieniądze można wpłacić w kasie urzędu lub na numer konta  przed podejściem do okienka. Potwierdzenie zapłaty trzeba mieć przy sobie podczas składania wniosku.


Sprawdź cenę ubezpieczenia samochodu

Wyrobienie prawa jazdy – opłata, zdjęcie i co jeszcze?

Każda osoba, która chce zostać kierowcą, jeszcze przed zdaniem egzaminu musi złożyć wniosek o PKK. Jest to profil kandydata na kierowcę, który zawiera wszystkie najważniejsze dane osobiste, jak i to, jakimi pojazdami chce się poruszać kierowca. Wraz z tym wnioskiem konieczne jest złożenie w wydziale zdjęcia, które później trafi do prawa jazdy. Poza tym bardzo ważne jest orzeczenie o badaniach lekarskich. Specjalista musi ocenić, czy dana osoba nie ma żadnych przeciwwskazań do prowadzenia samochodu. Niektóre kategorie wymagają jeszcze przejścia testów psychologicznych.

Po zdanych egzaminach teoretycznym i praktycznym pozostaje już tylko doręczyć do urzędu dowód zapłaty za prawo jazdy. Opłata wynosi 100,50 zł. Na prawo jazdy czeka się maksymalnie 30 dni. To, czy jest już gotowe, można sprawdzić za pomocą strony internetowej po wpisaniu numeru PKK czy PESEL-u.
 

Internetowa rezerwacja wizyt – zarejestruj samochód bez kolejki

Zapewne niejednokrotnie miałeś do czynienia z długimi kolejkami w urzędach. W krakowskich wydziałach komunikacji da się tego uniknąć, ponieważ datę i godzinę wizyty można zarezerwować online. W internecie znajdziesz specjalny formularz, w którym wybierasz rodzaj sprawy, którą chcesz załatwić, a także konkretną placówkę. Dzięki temu nie trzeba czekać w długich kolejkach. Wystarczy zjawić się w wydziale niedługo przed zarezerwowaną godziną. To ogromne ułatwienie, które pozwala na lepszą organizację całego dnia. Załatwianie spraw w urzędach związanych z pojazdami trwa zwykle kilkanaście minut.
 


Sprawdź cenę OC/AC

Wydział komunikacji Kraków – sprawdź, dla kogo jest ten urząd

Starostwo powiatowe w Krakowie udostępnia swoje usługi nie tylko kierowcom indywidualnym, którzy chcą dokonać wymiany dowodu rejestracyjnego czy wyrobić nowe tablice, ale również innym osobom związanym z komunikacją. Należą do nich np. instruktorzy uczący jazdy przyszłych uczestników ruchu drogowego. Wiele spraw załatwią tam również pracownicy stacji kontroli pojazdów czy komunikacji miejskiej i taksówek. W wydziałach komunikacji można wpisać swoją firmę do rejestru ośrodków szkoleniowych, pozyskać legitymację instruktora, uzyskać uprawnienia diagnosty, a także licencję TAXI.
 


Oblicz składkę OC

Jak oceniasz artykuł?
Ładowanie...
Kup online polisę OC/AC
PLs
To pole jest wymagane. Uzupełnij je.
Minimalna liczba znaków to 4.
Numer rejestracyjny jest błędny. Sprawdź numer rejestracyjny w dowodzie rejestracyjnym (pkt. A).
To pole jest wymagane. Uzupełnij je.

Polecane porady

Zobacz wszystkie porady