Samochód

Wydział Komunikacji w Białymstoku - wizyty, rejestracja, ważne informacje

Wydanie pierwszego prawa jazdy lub kolejnych uprawnień, wyrejestrowanie auta czy dokonanie wpisu w dowodzie rejestracyjnym po montażu instalacji gazowej — wszystkie te sprawy należy zrealizować w Wydziale Komunikacji w Białymstoku. Sprawdź aktualne godziny otwarcia, telefony kontaktowe i adres urzędu. Dowiedz się, jak zarezerwować wizytę przez internet i otrzymać prawo jazdy czy zarejestrować używany samochód.

Białystok - Wydział Komunikacji

Z tego artykułu dowiesz się:

 • Gdzie znajduje się Wydział Komunikacji w Białymstoku, jakie są jego godziny otwarcia i telefony kontaktowe?
 • Jak zarezerwować wizytę w systemie e-kolejka i na jakie konto bankowe przesyłać opłat za realizowane sprawy?
 • Co będzie potrzebne do rejestracji samochodu w Białymstoku?
 • W jaki sposób złożyć wniosek o wydanie prawa jazdy w białostockim Wydziale Komunikacji?
 • Jakie dodatkowe sprawy realizuje Wydział Komunikacji w Białymstoku?

Wydział Komunikacji Białystok - adresy, godziny otwarcia i telefony kontaktowe

Siedziba Wydziału Komunikacji w Białymstoku mieści się przy ulicy Jana Klemensa Branickiego ⅗ (kod pocztowy 15-085, tel. 85 869 64 40). Urząd jest otwarty dla interesantów w godzinach od 08:00 do 15:45 w poniedziałki i od 7:30 do 15:15 w pozostałe dni robocze. Oczywiście możliwe jest wcześniejsze zarezerwowanie wizyty przez internet (https://kolejka.powiatbia.pl:11448/pol/login). W tym przypadku konieczne jednak będzie uprzednie zarejestrowanie się w serwisie internetowym Starostwa Powiatowego w Białymstoku. Istnieje także możliwość rezerwacji wizyty w systemie e-kolejka, o czym piszemy w dalszej części tego tekstu.

 

W zależności od danej sprawy, białostocki Wydział Komunikacji przygotował oddzielne numery telefonów, pod którymi można zasięgnąć informacji dotyczących np. przebiegu czasowego wyrejestrowania pojazdu z ruchu:

 • informacja ogólna w zakresie rejestracji pojazdów (85) 740 39 01;
 • rejestracja przedsiębiorców, czasowe wycofanie pojazdów z ruchu, zaświadczenia, skierowania na stacje diagnostyczne, decyzje o nadaniu numeru identyfikacyjne, tabliczki zastępcze (85) 740 39 27;
 • prowadzenie postępowań administracyjnych, nakładanie kar pieniężnych, obsługa prawna wydziału (85) 740 39 80;
 • informacja dotycząca praw jazdy (85) 740 39 92;
 • transport, szkolenia kierowców i badania techniczne pojazdów (85) 740 39 69.

 

Warto również zaznaczyć, że Wydział Komunikacji w Białymstoku posiada filię w miejscowości Łapy przy ul. Generała Władysława Sikorskiego 15 (budynek Centrum Kształcenia Zawodowego, kod pocztowy 18-100, tel. 833 40 06). Urząd jest otwarty dla interesantów w poniedziałki od 08:00 do 15:00 i od 07:30 do 15:30 w pozostałe dni robocze.

 

Wydział Komunikacji w Białymstoku - rezerwacja wizyty i opłaty

W Wydziale Komunikacji (tak jak w innych jednostkach Urzędu Miasta Białystok) możliwe jest zarezerwowanie wizyty przez internet w systemie e-kolejka (https://www.bip.bialystok.pl/urzad_miejski/poradnik_interesanta/e-kolejka.html). Aby to zrobić, należy najpierw wejść na stronę internetową, a następnie wybrać rodzaj kategorii. W przypadku Wydziału Komunikacji będą to:

 • prawo jazdy;
 • dowód rejestracyjny, rejestracja, sprzedaż pojazdu;
 • licencje (w tym taxi), zezwolenia, zaświadczenia na transport drogowy.

Po kliknięciu w odpowiedni odnośnik zostanie wyświetlona strona z listą spraw przyporządkowanych do danej kategorii. W przypadku np. uprawnień do kierowania będą to m.in. utworzenie Profilu Kandydata na Kierowcę, zwrot utraconego prawa jazdy czy wydanie wtórnika. Wystaczy kliknąć odnośnik „zamów kolejkę” przy odpowiedniej sprawie i wybrać dzień oraz godzinę planowanej wizyty. Po wypełnieniu formularza i akceptacji zgód system e-kolejki wyśle powiadomienie na wskazany adres e-mail i smsem na podany numer telefonu. W dniu wizyty należy nie wcześniej niż 10 minut przed godziną zarezerwowanej wizyty pobrać bilet, poprzez wpisanie liczby 48 i numeru telefonu na monitorze automatu biletowego w siedzibie Wydziału Komunikacji. Warto zaznaczyć, że spóźnienie jest traktowane jako rezygnacja z rezerwacji.

W przypadku dokonywania wpłat na konto urzędu z tytułu np. wydania prawa jazdy czy wtórników dokumentów, aktualny numer rachunku bankowego to 09 1240 5211 1111 0010 5270 5833 (Urząd Miejski w Białymstoku, Departament Rachunkowości). Przypominamy, że białostocki Wydział Komunikacji umożliwia dodatkowo dokonywanie płatności za pośrednictwem serwisu PWPW i osobiście przy stanowisku obsługi. Jeśli chodzi o opłaty skarbowe (np. za udzielenie pełnomocnictwa) należy wysyłać je na inny numer konta bankowego (26 1240 5211 1111 0010 3553 3132).

 

Ubezpieczenie samochodu

Wydział Komunikacji w Białymstoku — rejestracja samochodu zarejestrowanego na terenie Polski

Aby zarejestrować używany samochód w Białymstoku, najpierw należy przygotować wymagane dokumenty, takie jak:

 • wniosek;
 • dowód własności pojazdu (np. umowa kupna-sprzedaży samochodu);
 • dowód rejestracyjny;
 • tablice rejestracyjne (opcjonalnie — nie musisz ich zmieniać jeśli są zgodne z aktualnym wzorem);
 • zaświadczenie o pozytywnym wyniku badania technicznego (jeżeli jest wymagane);
 • dowód uiszczenia opłaty;
 • dowód osobisty (do wglądu);
 • odpis z KRS (w przypadku firm).

Rejestracji samochodu w Wydziale Komunikacji w Białymstoku może dokonać pełnomocnik (udzielenie pełnomocnictwa kosztuje 17 zł, z wyłączeniem najbliższej rodziny). Wszelkie opłaty mogą być dokonywane przelewem na konto, kartą płatniczą bezpośrednio przy stanowisku obsługi, gotówką lub kartą w kasie Urzędu lub przy wykorzystaniu systemu PWPW.

Po dostarczeniu wszystkich dokumentów i wniosku urzędnik w większości przypadków wydaje pozwolenie czasowe i zamawia nowy dowód rejestracyjny. Dokument powinien być gotowy w ciągu 30 dni od momentu wizyty w urzędzie — status sprawy możesz sprawdzić przez internet w serwisie Infocar.

Ważne!

Nie zapomnij o wykupieniu obowiązkowego ubezpieczenia OC pojazdu, najpóźniej w dniu rejestracji.

 

Wydanie prawa jazdy w białostockim Wydziale Komunikacji

Jeśli ubiegasz się o pierwsze uprawnienia, np. prawo jazdy kategorii B, musisz złożyć wniosek (w urzędzie lub za pośrednictwem ESP PWPW) i następujące dokumenty:

 • orzeczenie lekarskie stwierdzające brak przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdem;
 • zgodę rodzica lub opiekuna (dotyczy osób, które nie ukończyły 18 lat, a ubiegają się o prawo jazdy kat. AM,A1,A2,B1,B,B+E,C1,C1+E,T) — w tym przypadku złożenie wniosku przez internet nie będzie możliwe, ponieważ rodzic lub opiekun musi podpisać zgodę osobiście przy urzędniku;
 • kolorową fotografię zgodną z obowiązującymi wytycznymi.

Gdy masz już uprawnienia, ale starasz się np. o prawo jazdy na motocykl, będą potrzebne:

 • wniosek o wydanie prawa jazdy;
 • orzeczenie lekarskie stwierdzające brak przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdem;
 • orzeczenie psychologiczne o braku przeciwwskazań psychologicznych do kierowania pojazdem, (dotyczy osób ubiegających się o prawo jazdy kat.: C, C1, D, D1, C+E, C1+E, D+E, D1+E);
 • kserokopię posiadanego prawa jazdy;
 • kolorową fotografię zgodną z obowiązującymi wytycznymi.

Po złożeniu wniosku zostanie wygenerowany Profil Kandydata na Kierowcę wraz z numerem PKK. Dzięki temu ośrodek szkolenia kierowców i WORD uzyskają dostęp do informacji o kandydacie, co umożliwi podjęcie kursu i przystąpienie do egzaminu. Prawo jazdy zostanie wydanie po zdaniu części teoretycznej i praktycznej, a także przedstawieniu dowodu opłaty za wydanie uprawnień (100 zł).
 

Sprawdź cenę OC/AC

Wydział Komunikacji Białystok — pozostałe usługi

W Wydziale Komunikacji w Białymstoku można również zrealizować wiele innych spraw, dotyczących zarówno uprawnień do kierowania pojazdami (np. wymiana prawa jazdy czy stworzenie Karty Kwalifikacji Kierowcy), jak również tych obejmujących kwestie związane z rejestracją. Mowa tu np. o otrzymaniu zastępczej tabliczki znamionowej, dodatkowej tablicy rejestracyjnej do oznaczenia bagażnika czy zgłoszeniu zmiany danych w dowodzie rejestracyjnym.

 

Jak oceniasz artykuł?
Ładowanie...
Kup online polisę OC/AC
PLs
To pole jest wymagane. Uzupełnij je.
Minimalna liczba znaków to 4.
Numer rejestracyjny jest błędny. Sprawdź numer rejestracyjny w dowodzie rejestracyjnym (pkt. A).
To pole jest wymagane. Uzupełnij je.

Polecane porady

Zobacz wszystkie porady