Samochód

Wydział komunikacji w Warszawie – rejestracja pojazdów i nie tylko

Warszawa jako stolica i największe miasto Polski cechuje się tym, że na jej terenie znajduje się bardzo dużo urzędów. Są to zarówno te działające na skalę krajową, jak i lokalną. Do tych drugich zaliczają się wydziały komunikacji, których w mieście jest aż kilkanaście. Poznaj adresy urzędów w poszczególnych dzielnicach i dowiedz się, co możesz tam załatwić.

Wydział komunikacji w Warszawie - rejestracja pojazdu, prawo jazdy

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Wydział komunikacji Warszawa – adresy i godziny otwarcia
  • Co załatwisz w wydziale komunikacji w Warszawie?
  • Rejestracja pojazdu w Śródmieściu i nie tylko
  • Sprawy komunikacyjne młodych kierowców – prawo jazdy
  • Kontakt do wydziału komunikacji w stolicy

Wydział komunikacji Warszawa – adresy i godziny otwarcia

Warszawskie wydziały komunikacyjne funkcjonują w WOM, czyli Wydziałach Obsługi Mieszkańców. Oto adresy placówek w poszczególnych dzielnicach stolicy:
 

 

Dzielnica

Adres

 

Bemowo

ul. Powstańców Śląskich 70

 

Białołęka

ul. Modlińska 197

 

Bielany

ul. Żeromskiego 29

 

Mokotów

ul. Rakowiecka 25/27

 

Ochota

ul. Grójecka 17a

 

Praga-Północ

ul. Ks. I. Kłopotowskiego 15

 

Praga-Południe

ul. Grochowska 274

 

Rembertów

ul. gen. A. Chruściela „Montera” 28

 

Śródmieście

ul. Nowogrodzka 43

 

Targówek

ul. Kondratowicza 20

 

Ursus

pl. Czerwca 1976 r. nr 1

 

Ursynów

al. Komisji Edukacji Narodowej 61

 

Wawer

ul. Żegańska 1

 

Wesoła

ul. 1 Praskiego Pułku 33

 

Wilanów

ul. Franciszka Klimczaka 2

 

Włochy

al. Krakowska 257

 

Wola

al. Solidarności 90

 

Żoliborz

ul. Słowackiego 6/8


Znaczna większość placówek funkcjonuje od poniedziałku do piątku w godzinach 08:00-16:00. Niektóre z nich, takie jak ta na Ochocie czy Pradze-Południe, pozwalają na wizyty aż do 18:00. W niektórych przypadkach przedłużone godziny działania wydziału obowiązują tylko przez jeden dzień w tygodniu. Przed wizytą w konkretnym urzędzie trzeba koniecznie sprawdzić, jak funkcjonuje danego dnia.
 


Sprawdź OC dla Twojego pojazdu

Co załatwisz w wydziale komunikacji w Warszawie?

Działalność wydziałów komunikacji w Warszawie dzieli się na kilka sektorów. Są to: Działalność regulowana, Rejestracja pojazdów, Rejestracja pojazdów – pozostałe, Wydawanie uprawnień do kierowania pojazdami czy Wyrejestrowanie. W ramach działalności regulowanej można m.in. uzyskać status diagnosty, wpis do rejestru przedsiębiorstw organizujących kursy na prawo jazdy czy zgłosić się do ewidencji instruktorów jazdy.


W dziale rejestrowania pojazdów da się np. zgłosić kupno nowego samochodu, poprosić o rejestrację czasową nowego auta kupionego zarówno w Polsce, jak i za granicą, ustalić współwłaściciela, a także zarejestrować pojazd typu SAM. Wśród pozostałych spraw dotyczących działu rejestracji znajduje się m.in. dopisywanie adnotacji pojazdów (np. TAXI), pozyskiwanie tablic rejestracyjnych czy wydawanie dowodów rejestracyjnych.


Dział wydawania uprawnień do kierowania pojazdami umożliwia pozyskanie zezwoleń na prowadzenie specjalistycznych pojazdów, wydanie prawa jazdy, dopełnienie formalności związanych z punktami karnymi czy wymianę dokumentów na nowe. W dziale wyrejestrowań da się wycofać pojazdy z ruchu tymczasowo lub np. w związku z ich kradzieżą. Można tam zgłosić m.in. kasację samochodu.
 


Sprawdź cenę ubezpieczenia samochodu

Rejestracja pojazdu w Śródmieściu i nie tylko

W każdej dzielnicy w wydziale komunikacji da się zarejestrować pojazd niezależnie od tego, czy jest nowy, czy używany i czy został kupiony w Polsce, czy poza jej granicami. Aby zarejestrować auto, trzeba wypełnić specjalny wniosek, w którym uzupełnia się wszystkie najważniejsze informacje na temat danej maszyny. Są to m.in.: model, numer VIN, data zakupu czy rodzaj pojazdu. W dokumencie muszą znaleźć się także dane właściciela samochodu. Poza tym trzeba przedstawić jeszcze dowód tożsamości oraz zakupu auta.

W dniu złożenia tych dokumentów pracownik urzędu wyda Ci tymczasowy dokument potwierdzający rejestrację pojazdu, a także tablice rejestracyjne. Będą one ważne maksymalnie miesiąc, ponieważ w tym czasie dojdzie do stałej rejestracji samochodu. Przy odbieraniu dowodu trzeba przedstawić dowód na opłacenie polisy OC. Wymaga się, aby załatwić to w ten sam dzień, w którym odbędzie się pierwsza wizyta w wydziale komunikacji. Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej jest bowiem obligatoryjne dla każdego pojazdu.
 


Sprawdź cenę OC/AC

Sprawy komunikacyjne młodych kierowców – prawo jazdy

Każdy oddział umożliwia wydanie prawa jazdy zarówno młodym kierowcom, którzy dopiero co zdali egzamin, jak i tym, którym ważność dokumentu minęła. Świeżo upieczeni kierowcy jeszcze przed wybraniem się na kurs muszą złożyć wniosek o uzyskanie PKK, czyli profilu kandydata na kierowcę. To na jego podstawie po zdanych egzaminach uzyskuje się prawo jazdy po uiszczeniu opłaty. Wraz z wnioskiem o PKK do urzędu trzeba przynieść zdjęcie, które później będzie w prawie jazdy, a także orzeczenia lekarskie o braku przeciwwskazań do prowadzenia samochodu czy innego pojazdu.
 

Kontakt do wydziału komunikacji w stolicy

Aby skontaktować się z konkretnym wydziałem, np. w sprawie rejestracji pojazdów i wydania uprawnień, można sprawdzić numer telefonu na stronach internetowych placówek. Poszczególne działy mają własne telefony, a ponadto można skontaktować się z nimi także za pomocą poczty elektronicznej. W celu rezerwacji wizyt na konkretne godziny warto skorzystać z możliwości internetowego zapisywania się do kolejki. To znacznie usprawnia załatwianie spraw i daje pewność, że danego dnia zostaniesz przyjęty. Interesanci powinni korzystać z usług wydziałów komunikacji w tych dzielnicach, w których mieszkają.
 


Oblicz składkę OC

Jak oceniasz artykuł?
Ładowanie...
Kup online polisę OC/AC
PLs
To pole jest wymagane. Uzupełnij je.
Minimalna liczba znaków to 4.
Numer rejestracyjny jest błędny. Sprawdź numer rejestracyjny w dowodzie rejestracyjnym (pkt. A).
To pole jest wymagane. Uzupełnij je.

Polecane porady

Zobacz wszystkie porady