Samochód

Pomoc techniczna w ramach assistance samochodowego - jakie usterki i problemy mogą być rozwiązane na miejscu?

Chcesz poznać zakres ochrony assistance komunikacyjnego? Zastanawiasz się, w jakich sytuacjach możesz liczyć na pomoc, będąc w trasie? Przeczytaj ten artykuł, aby zaznajomić się z informacjami o tym ubezpieczeniu oraz, aby poznać przykładowe sytuacje, w których otrzymasz pomoc.

awaria samochodu

Jakie ubezpieczenie komunikacyjne jest obowiązkowe, a jakie ubezpieczenia są przydatne?

Ubezpieczenie assistance to niezbędny element ubezpieczenia każdego pojazdu. Posiadając samochód musimy mieć polisę OC, ponieważ jest to polisa obowiązkowa, która chroni właścicieli pojazdów przed finansowymi kosztami szkód osobowych i majątkowych, jakie wyrządzą. Pozostałe polisy komunikacyjne nie są obowiązkowe, co jednak nie znaczy, że powinniśmy z nich zrezygnować. Posiadanie Autocasco sprawia, że naprawimy swój samochód, nawet gdy my jesteśmy sprawcom wypadku. Polisa NNW pozwala na uzyskanie odszykowania, jeśli jadąc swoim samochodem odniesiemy w wypadku obrażenia. Natomiast ubezpieczenie assistance jest pomocne w wielu niespodziewanych sytuacjach, jakie mogą nam się zdarzyć na drodze.
 

Co może zawierać pakiet usług assistance na naszej polisie komunikacyjnej?

Zakres ubezpieczenia assistance możemy dostosować do swoich potrzeb. Każdy ubezpieczyciel oferuje takie ubezpieczenie w kilku wariantach. W podstawowym zakresie z reguły assistance zawiera usługę polegającą na odholowania naszego pojazdu po wypadku lub kolizji, która spowodowała, że pojazd jest niejezdny. Szersze zakresy assistance pozwalają także na odholowanie naszego pojazdu w przypadku awarii na drodze oraz co bardzo ważne, zawierają możliwość naprawy pojazdu na miejscu, gdziekolwiek będziemy się znajdować. Assistance może także zawierać możliwość skorzystania z pojazdu zastępczego po wypadku, po awarii lub po kradzieży. Może posiadać usługi związane z pokryciem kosztów kontynuowania podróży lub powrotu do miejsca zamieszkania. Ubezpieczenie assistance jest także dostępne w wersji zapewniającej ochronę za granicą podczas wakacji lub podróży służbowej.

Najbardziej interesującą formą pomocy, jakie oferuje ubezpieczenie assistance jest możliwość naprawy naszego samochodu lub motocykla, gdy jesteśmy w trasie, lub nie możemy go uruchomić pod domem. Takie sytuacje zawsze są dla nas dużym zaskoczeniem i można śmiało stwierdzić, że zdarzają się w najmniej spodziewanym momencie. Najczęściej zdarzają się problemy z elektroniką, silnikiem, układem zasilania oraz akumulatorem. Jednak na pomoc możemy też liczyć, jeśli zgubimy kluczyki lub inne urządzenia sterujące do samochodu, lub zatrzaśniemy je wewnątrz zamkniętego pojazdu.

 

Czy assistance pomoże nam przy wymianie lub naprawie koła?

Z pomocy assistance może skorzystać, jeśli w oponie naszego samochodu nie ma powietrza. Wymiana uszkodzonego koła w samochodzie nie jest operacją, którą wszyscy mogą lub chcą zrobić. Wymiana koła lub skorzystanie z zestawu naprawczego wymaga siły fizycznej lub wiedzy. Przy wymianie koła musimy zadbać o to, aby miejsce, gdzie wymieniamy koło było bezpieczne. Powinniśmy skorzystać z trójkąta ostrzegawczego oraz świateł awaryjnych. Sama wymiana polega na użyciu hamulca ręcznego, zdjęciu kołpaka z koła, jeśli go mamy na kole, poluzowaniu śrub w kole, podniesieniu pojazdu podnośnikiem odkręceniu śrub i zdjęciu uszkodzonego koła. Później musimy zamontować koło zapasowe. W przypadku zestawów naprawczych instrukcje ich obsługi znajdziemy na ich opakowaniu. W takiej sytuacji doskonale sprawdzi się możliwość skorzystania z usług assistance. Koło ważące co najmniej kilkanaście kilogramów wymaga sporo wysiłku przy demontowaniu z pojazdu, jak i przy wyjmowaniu z bagażnika, jeśli już udało nam się je odkręcić. Niektóre pojazdy mają koła zapasowe umieszczone pod pojazdem, co także nie powoduje, że całe przedsięwzięcie z ich wymianą staje się łatwiejsze.
 

Czy assistance uruchomi nasz samochód, gdy akumulator odmówi posłuszeństwa?

Assistance może nam pomóc, gdy akumulator w naszym samochodzie ulegnie rozładowaniu. Brak prądu w akumulatorze sprawia, że nie możemy uruchomić pojazdu, ponadto czasem również nie będziemy mogli go nawet otworzyć. Usterka tego typu może być wynikiem zużycia akumulatora, ale też może być wynikiem awarii alternatora, który w samochodzie odpowiada za ładowanie akumulatora. Trzeba pamiętać, że we współczesnych samochodach nie wolno próbować uruchomić silnika, pchając samochód, a później uruchamiając zapłon i wrzucając bieg. Taka próba może zakończyć się poważnym uszkodzeniem silnika. Rozładowanie akumulatora częściej zdarza się zimą, ponieważ niskie temperatury nie sprzyjają akumulatorowi, zwłaszcza zużytemu. Pomoc assistance w opisywanym przypadku polega na podłączeniu do naszego samochodu urządzenia rozruchowego z pomocą, którego uruchamiany jest silnik. Uruchomienie silnika na ogół sprawia, że po kilkunastu minutach akumulator jest już na tyle naładowany, że będziemy go mogli użyć do ponownego uruchomienia silnika. Podczas uruchomienia silnika w takich przypadkach, mechanik który przyjeżdża, aby nam pomóc sprawdza również stan akumulatora. Wykorzystując urządzenie diagnostyczne można łatwo ustalić, czy nasz akumulator po prostu się rozładował, czy też uległ usterce lub jest zużyty. Po ustaleniu, że akumulator jest zużyty lub uszkodzony, powinniśmy od razu postarać się o nowy, ponieważ mogą przydarzyć się nam kolejne problemy przy uruchamianiu samochodu.
 

Czy assistance dostarczy nam paliwo, jeśli zabraknie nam go podczas jazdy?

Pomoc assistance może okazać się niezbędna, gdy zabraknie nam paliwa w samochodzie. O poziomie paliwa w zbiorniku naszego samochodu informuje nas wskaźnik poziomu paliwa. Gdy paliwo się kończy wskazówka wskaźnika lub inny element symbolizujący poziom paliwa przemieszcza się na pole oznaczone innym kolorem, z reguły czerwonym lub podobnym. To dobry czas, aby znaleźć stację paliw i zatankować nasz samochód. Jeżeli rozpoczynamy jazdę na rezerwie paliwa, wówczas w większości pojazdów usłyszymy ostrzegawczy sygnał dźwiękowy lub będziemy mogli przeczytać ostrzegawczy komunikat. To prawda, że trudno przeoczyć takie informacje, jednak mogą zdarzyć się sytuacje, w których nie będziemy mogli wiele zdziałać. Przede wszystkim, jeśli utknęliśmy w dużym korku i będziemy stali w nim bardzo długo, może się zdarzyć, że skończy nam się paliwo. Podobnie, jeżeli będziemy jechali po autostradzie lub po drodze krajowej, gdzie nie ma zbyt wielu stacji paliw. Zasięg samochodu po pojawieniu się komunikatu o kończącym się paliwie, wynosi w sprzyjających warunkach kilkadziesiąt kilometrów. Jeżeli w samochodzie skończyło nam się paliwo, możemy skorzystać z usługi assistance, która umożliwia dostarczenie paliwa. Za paliwo, które zostanie nam dostarczone musimy zapłacić, sama usługa jest bezpłatna. Po tym, jak w samochodzie braknie paliwa i zostanie później uzupełnione, prawdopodobnie będzie konieczny rozruch samochodu. Często instalacja paliwowa ulega wtedy zapowietrzeniu. Ta operacja może być wykonana, przez pracownika assistance, który dostarczył nam paliwo.
 

Czy assistance pomoże nam wymienić żarówkę w samochodzie?

Pomoc assistance może okazać się nam niezbędna, gdy będziemy musieli wymienić przepaloną żarówkę. Każda niesprawna żarówka w naszym samochodzie powoduje potencjalne niebezpieczeństwo dla nas samych, jak również innych użytkowników drogi. Wszystkie punkty świetle w naszym samochodzie powinny być sprawne. Dotyczy to świateł mijania, drogowych, świateł do jazdy w dzień, ale także świateł stopu, czy kierunkowskazów. Znaczenie ma także oświetlenie tylnej tablicy rejestracyjnej. Dlatego powinniśmy wozić ze sobą komplet zapasowych żarówek, potrzebnych w razie ich przepalenia. Na początek, powinniśmy ustalić, jakich żarówek potrzebujemy. Informacje możemy uzyskać w instrukcji użytkowania naszego samochodu lub u mechanika. Niestety samo posiadanie odpowiednich żarówek, czasem nie rozwiązuje naszego problemu. Budowa, zwłaszcza nowoczesnych samochodów sprawia, że czasem wymiana żarówki jest sporym wyzwaniem dla osoby nieposiadającej większej wiedzy na ten temat. W niektórych samochodach szczególnie trudna jest wymiana świateł mijania i drogowych. Potrzeba to tego często sporo czasu i wiedzy, ponadto dostęp do samych żarówek jest mocno utrudniony. Jeżeli mamy w samochodzie zapasowe żarówki, to możemy skorzystać z pomocy assistance, aby je zamontować we właściwym miejscu. Jest to znacznie lepsze rozwiązanie, niż jazda nieoświetlonym samochodem powodującym zagrożenie i narażanie się na otrzymanie mandatu karnego od policji.
 

 

Jak oceniasz artykuł?
Ładowanie...
Kup online polisę OC/AC
PLs
To pole jest wymagane. Uzupełnij je.
Minimalna liczba znaków to 4.
Numer rejestracyjny jest błędny. Sprawdź numer rejestracyjny w dowodzie rejestracyjnym (pkt. A).
To pole jest wymagane. Uzupełnij je.

Polecane porady

Zobacz wszystkie porady