Samochód

Wydział komunikacji w Gdańsku – szybka rejestracja pojazdu w urzędzie

W Gdańsku jest kilka miejsc, w których kierowcy są w stanie załatwić sprawy dotyczące m.in. rejestracji pojazdów czy pozyskiwania uprawnień do kierowania nimi. Mieszkańcy każdej części miasta mogą znaleźć najbliższy punkt i umówić wizytę online. Dowiedz się, co możesz zrobić w urzędzie, jak zapłacić za usługi i w jakich godzinach z nich skorzystać.

Gdańsk - wydział komunikacji, rejestracja pojazdu

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Wydział komunikacji w Gdańsku – godziny otwarcia oraz adresy placówek
  • Jak wygląda rejestracja samochodu w Gdańsku?
  • Co jeszcze załatwisz w wydziale komunikacji w Gdańsku?
  • Prawo jazdy – dokumenty do złożenia w urzędzie
  • Rezerwacja wizyt i dokonywanie opłat – jak to wygląda?

Wydział komunikacji Gdańsk – godziny otwarcia oraz adresy placówek

Wydziały komunikacji w Gdańsku znajdują się przy:

  • ul. Bernarda Milskiego 1
  • ul. Wilanowskiej 2
  • ul. Żaglowej 11

Każdy z nich czynny jest od poniedziałku do piątku od godziny 08:00. Godzina zamknięcia zależy od dnia tygodnia. W środy wydziały można odwiedzać aż do godziny 17:00, w piątki tylko do 15:00, a w pozostałe dni funkcjonują one do godziny 16:00. 


Sprawdź OC dla Twojego pojazdu

Jak wygląda rejestracja samochodu w Gdańsku?

Rejestracja samochodu i pozyskanie nowych tablic rejestracyjnych w Gdańsku jest prostym procesem, którego musi dokonać każdy, kto kupił samochód, ciągnik czy motocykl. Po wcześniejszym umówieniu wizyty należy udać się do wybranego wydziału i złożyć określone dokumenty. Najważniejszy jest wniosek o rejestrację samochodu, który można znaleźć w internecie, a potem wydrukować w domu. Poza tym trzeba mieć przy sobie dowód na bycie właścicielem rejestrowanego pojazdu.

Osoba składająca wniosek musi się wylegitymować dowodem osobistym. Jeśli sprawę załatwia pełnomocnik, trzeba załatwić mu specjalne upoważnienie i wnieść opłatę w wysokości 17 zł. Gdy auto jest używane, należy mieć przy sobie dotychczasowy dowód rejestracyjny, w którym jest też informacja o przebyciu kontroli technicznej. Konieczne jest dostarczenie tablic rejestracyjnych i dowodu na opłacenie polisy OC.

Rejestracja samochodu jest usługą płatną, więc osoba wnioskująca powinna mieć przy sobie potwierdzenie uiszczenia opłaty. W przypadku samochodów jest to 161,50 zł, a w przypadku motocykla czy ciągnika rolniczego 121,50 zł. Jeśli auto ma mieć cały czas te same tablice rejestracyjne, opłata wynosi 67,00 zł lub 81,00 zł. Jej wysokość zależy od tego, czy urząd musi wydać pozwolenie czasowe na jazdę. Pozwolenie czasowe otrzymuje się na okres, w którym czeka się na otrzymanie nowego dowodu rejestracyjnego. Zajmuje to maksymalnie 30 dni, a po nich otrzymuje się nowe tablice oraz dowód.
 


Sprawdź cenę ubezpieczenia samochodu

Co jeszcze załatwisz w wydziale komunikacji w Gdańsku?

W punktach obsługi mieszkańców poza rejestracją zakupionego dopiero pojazdu można załatwić także wiele innych formalności. Da się tam m.in. wprowadzać korekty do dowodów rejestracyjnych, kiedy np. zmienią się dane właściciela samochodu, wyrejestrowywać auto w sytuacjach kradzieży, a także wyrobić prawo jazdy.

Sporo procesów odbywających się w wydziałach komunikacji dotyczy także instruktorów jazdy, właścicieli stacji kontroli pojazdów czy taksówkarzy. W placówkach można uzyskać wpis do ewidencji instruktorów czy pozwolenie na poszerzenie zakresu świadczonych usług. Wydziały prowadzą też rejestry wszystkich przedsiębiorstw oferujących kursy dla przyszłych kierowców.

Kierowcy zawodowi właśnie tam mogą ubiegać się o zezwolenia na pełnienie różnego rodzaju usług, np. zostanie tramwajarzem. W urzędach pozyskuje się licencje taksówkarskie czy do przewozu konkretnych przedmiotów lub określonej liczby ludzi. Diagności w wydziałach komunikacji otrzymują pozwolenia na prowadzenie kontroli pojazdów. Dodatkowo wpisuje się ich do ewidencji. Kierowcy, którzy stracili prawo jazdy, mogą zgłosić się do urzędu w celu odzyskania dokumentu.
 


Sprawdź cenę OC/AC

Prawo jazdy – dokumenty do złożenia w urzędzie

O wydanie prawa jazdy mogą się ubiegać kierowcy, którzy np. dopiero zdali egzamin, zgubili swój dokument czy stracił on ważność. W przypadku młodych kierowców większość formalności ma miejsce jeszcze przed przystąpieniem do egzaminu. Wtedy składają oni wniosek o PKK, czyli profil kandydata na kierowcę. Tam znajdują się już wszystkie informacje, których potrzeba do wydania dokumentu.

Wraz z wnioskiem o PKK do urzędu trzeba przynieść zdjęcie oraz orzeczenie lekarskie. Badania są obowiązkowe dla każdego, kto zamierza uzyskać pozwolenie na prowadzenie pojazdów. W niektórych przypadkach niezbędne są również testy psychologiczne. Po zdanym egzaminie wnioskodawca musi ponownie udać się do wydziału komunikacji, aby dostarczyć dowód wpłaty. Usługa wydania prawa jazdy kosztuje 100,50 zł.
 

Rezerwacja wizyt i dokonywanie opłat – jak to wygląda?

Przed wizytą w wybranym urzędzie komunikacji w Gdańsku warto umówić termin przez internet. Dzięki systemowi rezerwacji online da się uniknąć długiego stania w kolejkach, co pozwala zaoszczędzić sporo czasu. Wystarczy na stronie miasta kliknąć sprawę, której ma dotyczyć wizyta, a następnie wybrać dogodny dla siebie termin oraz godzinę. Ponadto da się umówić spotkanie także za pośrednictwem telefonu.

Jeśli chce się skorzystać z usługi płatnej, pieniądze można wpłacić przelewem na konto urzędu lub zapłacić w kasie na miejscu. Przy załatwianiu spraw w okienku trzeba pokazać urzędnikowi dowód opłacenia usługi. Jeśli robisz przelew tradycyjny, nie zapomnij o wydrukowaniu potwierdzenia.
 


Oblicz składkę OC

Jak oceniasz artykuł?
Ładowanie...
Kup online polisę OC/AC
PLs
To pole jest wymagane. Uzupełnij je.
Minimalna liczba znaków to 4.
Numer rejestracyjny jest błędny. Sprawdź numer rejestracyjny w dowodzie rejestracyjnym (pkt. A).
To pole jest wymagane. Uzupełnij je.

Polecane porady

Zobacz wszystkie porady