Samochód

Wydział Komunikacji w Łodzi - zrealizuj sprawę online

Wydział Komunikacji umożliwia zrealizowanie wielu czynności związanych z kierowcami i pojazdami — mowa tu zarówno o utworzeniu profilu kierowcy i rejestracji auta, jak również kwestiach związanych z działalnością ośrodków szkolenia kierowców czy stacji diagnostycznych. Sprawdź, gdzie mieści się Wydział Komunikacji w Łodzi i w jakich godzinach jest otwarty dla interesantów. Dowiedz się, gdzie zarezerwować wizytę przez internet i w jaki sposób załatwić najważniejsze sprawy bez wychodzenia z domu.

Łódź Wydział Komunikacji

Z tego artykułu dowiesz się:

 • Jaki jest adres i godziny otwarcia Wydziału Komunikacji w Łodzi?
 • W jaki sposób umówić się na wizytę w urzędzie?
 • Jak przebiega wydanie prawa jazdy w łódzkim Wydziale Komunikacji?
 • Co trzeba zrobić, aby zarejestrować samochód w Łodzi?
 • Jakie dodatkowe usługi oferuje Wydział Komunikacji w Łodzi?

Wydział Komunikacji Łódź — adres i godziny otwarcia

Wydział Komunikacji w Łodzi mieści się przy ulicy Smugowej 30/32 (kod pocztowy 91-433). Urząd posiada jeden ogólny numer telefonu (42 638 50 23) pod który można zadzwonić i zasięgnąć informacji dotyczących spraw, które chcesz załatwić, np. przerejestrowanie czy wyrejestrowanie auta. W przypadku umawiania wizyt udostępnione zostały dodatkowe numery telefonów (odpowiednie informacje znajdują się w dalszej części tekstu).

Interesanci mogą składać wizyty w łódzkim Wydziale Komunikacji we wtorki od godziny 08:00 do 17:00 i pozostałe dni (poza weekendami) od 08:00 do 16:00.

 

Jak umówić się na wizytę w Wydziale Komunikacji w Łodzi?

Istnieją dwa sposoby umawiania wizyt w Wydziale Komunikacji w Łodzi. W przypadku m.in. wymiany pozwolenia czasowego na twardy dowód, odbioru dowodu rejestracyjnego, prawa jazdy i zezwoleń na pojazdy uprzywilejowane należy:

 1. Wejść na stronę internetową wizyty.uml.lodz.pl.
 2. Wybrać oddział urzędu (wydział spraw obywatelskich i komunikacji, a następnie Oddział Rejestracji Pojazdów i Oddział Ewidencji Pojazdów lub Oddział Praw Jazdy).
 3. Wskazać rodzaj sprawy, np. profil kandydata na kierowcę.
 4. Wybrać preferowaną datę i godzinę.
 5. Wypełnić formularz rejestracyjny, poprzez podanie takich danych, jak imię, nazwisko, adres e-mail i numer telefonu.

Łódzki Wydział Komunikacji ponadto umożliwia telefoniczną lub mailową rezerwację wizyty związanej z:

 • ośrodkami szkolenia kierowców (dotyczy instruktorów i wykładowców) tel. 42 638 58 21, pjr@uml.lodz.pl;
 • stacjami kontroli pojazdów i diagnostów samochodowych tel. 42 638 58 13, pjr@uml.lodz.pl.

W przypadku innych spraw realizowanych przez urząd (np. jeśli przy rezerwacji internetowej nie ma usługi, która nas interesuje) należy skontaktować się z Wydziałem Komunikacji telefonicznie (42 638 44 44) lub mailowo (pjr@uml.lodz.pl).

 

Sprawdź cenę ubezpieczenia OC

Wydział Komunikacji Łódź — wydanie prawa jazdy

Po zdaniu egzaminu np. na prawo jazdy kategorii B, WORD przekaże do urzędu stosowną informację w terminie 3 dni roboczych. Aby otrzymać swój dokument, należy:

 1. Wnieść opłatę w wysokości 100,00 zł przelewem na konto urzędu, przy użyciu serwisu internetowego PWPW lub osobiście podczas wizyty (wymagana rezerwacja);
 2. Przedstawić potwierdzenie zapłaty (mailowo lub osobiście);
 3. Poczekać na informację dotyczącą realizacji sprawy (zostanie dostarczona przez SMS lub na podany adres e-mail) lub sprawdzić, czy prawo jazdy jest gotowe do odbioru w serwisie Infocar;
 4. Odebrać dokument, uprzednio dokonując rezerwacji przez internet lub poczekać na przesyłkę pocztową (jeśli wybraliśmy tę opcję dostarczenia prawa jazdy).

Czas oczekiwania na odbiór prawa jazdy w Łodzi wynosi 2 dni robocze od momentu otrzymania przez urząd dowodu wpłaty. Warto jednak zaznaczyć, że zamówienie na dokument zostanie wysłane dopiero po ukończeniu wymaganego wieku dla danej kategorii uprawnień. Dodatkowo jeśli stworzyliśmy PKK przez internet, należy dostarczyć osobiście lub listownie oryginały dokumentów załączonych do wniosku o utworzenie Profilu Kandydata na Kierowcę.
 

Rejestracja samochodu w Wydziale Komunikacji w Łodzi

Jedną z najbardziej popularnych usług łódzkiego Wydziału Komunikacji jest przerejestrowanie zakupionego samochodu. Aby to zrobić, należy wnieść odpowiednią opłatę:

 • gotówką lub kartą bezpośrednio w kasie banku Pekao S.A. w siedzibie Wydziału;
 • za pośrednictwem terminali płatniczych na stanowisku obsługi;
 • przy użyciu opłatomatu zlokalizowanego w siedzibie WK w Łodzi;
 • przelewem na konto Urzędu (55 1240 1037 1111 0011 0911 1273);
 • korzystając z portalu Infocar.

Kolejny krok to złożenie wniosku wraz z odpowiednimi załącznikami elektronicznie lub w osobiście w Urzędzie. Po dostarczeniu wszystkich potrzebnych dokumentów wystarczy poczekać na powiadomienie SMS lub sprawdzić status realizacji sprawy w serwisie Infocar. Aby odebrać nowy dowód rejestracyjny, należy umówić się na wizytę przez internet.

Warto zaznaczyć, że opłata skarbowa przy wyrabianiu dokumentu powinna być wniesiona na konto pod numerem 50 1240 1037 1111 0011 0925 0073 — należy wskazać numer sprawy lub cechy identyfikacyjne pojazdu w tytule przelewu.

Oczywiście trzeba również pamiętać o wykupieniu obowiązkowego ubezpieczenia OC pojazdu, najpóźniej w dniu rejestracji.
 

Ubezpieczenie OC/AC

Inne sprawy, które załatwisz w Wydziale Komunikacji w Łodzi

Wydział Komunikacji w Łodzi umożliwia oprócz wcześniej wspomnianych spraw m.in. rozszerzenie uprawnień diagnosty samochodowego, dokonanie wpisu do do rejestru przedsiębiorców prowadzących stację kontroli pojazdów czy ewidencji instruktorów i wykładowców, a także odebranie poświadczeń potwierdzających spełnianie dodatkowych wymagań przez ośrodek szkolenia kierowców.

Lista wszystkich spraw, które realizuje urząd, jest dostępna na stronie www.bip.uml.lodz.pl/urzad-miasta/zalatw-sprawe-urzedowa/wyszukiwarka-spraw/kierowcy-i-pojazdy/.

 

 

 

Jak oceniasz artykuł?
Ładowanie...
Kup online polisę OC/AC
PLs
To pole jest wymagane. Uzupełnij je.
Minimalna liczba znaków to 4.
Numer rejestracyjny jest błędny. Sprawdź numer rejestracyjny w dowodzie rejestracyjnym (pkt. A).
To pole jest wymagane. Uzupełnij je.

Polecany porady

Zobacz wszystkie porady