Samochód

Wydział komunikacji Poznań – kontakt, godziny otwarcia, rejestracja samochodu

Prawo jazdy to jedna z najczęściej załatwianych spraw w wydziale komunikacji. Pozyskiwanie tablic rejestracyjnych, wnioskowanie o dokumenty związane z pojazdami czy pozwolenie na bycie diagnostą – to wszystko można załatwić w wydziale komunikacji miasta Poznania. Dowiedz się, jak odebrać prawo jazdy, w jakich godzinach to zrobić i jak skontaktować się z urzędem.

Poznań - rejestracja pojazdu, prawo jazdy - wydział komunikacji

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Wydział komunikacji Poznań – godziny otwarcia urzędu
  • Wydział komunikacji w Poznaniu – rejestracja pojazdów
  • Zarezerwuj wizytę w sprawie rejestracji samochodu i nie tylko
  • Opłata w wydziale komunikacji – zobacz, jak ją uiścić!
  • Co jeszcze kierowca może załatwić w wydziale spraw obywatelskich i uprawnień komunikacyjnych?

Wydział komunikacji Poznań – godziny otwarcia urzędu

Wydział Spraw Obywatelskich i Wydział Komunikacji w Poznaniu znajduje się przy ulicy Karola Libelta 16, a sam Wydział Komunikacji przy Gronowej 22a. Poza tym formalności da się dopełnić także przy ul. Jackowskiego 18 czy 28 Czerwca 1956 r. Urzędy w większości są czynne od poniedziałku do piątku od 07:30. Od wtorku do piątku zamykają się o 15:30, a w poniedziałki o 17:00. Sprawy w wydziałach można załatwiać stacjonarnie. Możliwa jest wcześniejsza rezerwacja wizyty przez internet. W niektórych przypadkach wnioski da się złożyć także online. Internetowo da się np. zarejestrować nowy pojazd, wyrejestrować skradzione auto czy poprosić o wymianę zagranicznego prawa jazdy na polskie.
 


Sprawdź OC dla Twojego pojazdu

Wydział komunikacji w Poznaniu – rejestracja pojazdów

Zarejestrowanie pojazdu w Poznaniu wymaga złożenia kilku dokumentów w wydziale komunikacji. Pierwszym z nich jest wniosek o rejestrację, który można wydrukować w domu ze strony internetowej lub pozyskać na miejscu w urzędzie. Kolejnym niezbędnym elementem jest dowód własności auta. Może to być np. umowa kupna-sprzedaży. Trzeba przedstawić też dokument dotyczący podatku akcyzowego i udowodnić swoją tożsamość za pomocą dowodu osobistego lub paszportu. Pod koniec wizyty otrzymuje się pozwolenie czasowe na jazdę i tymczasowe tablice rejestracyjne.

Załatwianie spraw w urzędzie wymaga zwykle opłaty komunikacyjnej i ewidencyjnej. Pieniądze można wpłacić na numer konta bankowego poznańskiego starostwa lub w kasie dowolnego oddziału urzędu. Na miejscu obowiązuje płatność kartą. Za pojazdy samochodowe opłata wynosi 161,50 zł. Za motocykle czy ciągniki rolnicze trzeba zapłacić 121,50 zł, a za motorowery 111,50 zł. Wnioski najlepiej składać w swoim imieniu, ale w wyjątkowych sytuacjach można dać komuś pełnomocnictwo do załatwienia sprawy. Takie pozwolenie kosztuje 17 zł.

Jeśli chcesz zamówić sobie spersonalizowane tablice rejestracyjne, musisz zgłosić taką chęć w urzędzie oraz poczekać na decyzję, czy dany wzór może zostać dopuszczony do użytku i czy nie jest już zajęty. Koszt tablic indywidualnych to 500,50 zł dla motocykli i 1000,50 zł dla samochodów. Gdy dowód rejestracyjny będzie gotowy (maksymalnie 30 dni po złożeniu wniosku o rejestrację), trzeba udać się do wydziału komunikacji i przedstawić m.in. dokument świadczący o pozwoleniu czasowym.
 


Sprawdź cenę ubezpieczenia samochodu

Zarezerwuj wizytę w sprawie rejestracji samochodu i nie tylko

Wizytę w urzędzie można zarezerwować poprzez system internetowy na oficjalnej stronie biuletynu informacji publicznej Poznania. W pierwszej kolejności wybiera się filię, do której chce się udać. Można tu wybrać nie tylko wydział komunikacji, ale także inne urzędy w mieście. Wśród usług możliwych do wyboru w dziale komunikacji są m.in.: aktualizacja danych w pojeździe, zatrzymanie prawa jazdy, rejestracja pojazdu czy odbiór dowodu rejestracyjnego.

W kolejnym kroku wybiera się konkretny dzień, w którym chce się złożyć wizytę, a następnie godzinę. Tuż pod kalendarzem ukazują się wszystkie wolne terminy wizyt w danym dniu. Po ustaleniu daty trzeba podać dane niezbędne do rejestracji, czyli adres e-mail i numer telefonu. Możliwość umówienia wizyty online pozwala na zachowanie porządku w kolejce i oszczędność czasu. Wystarczy przyjść chwilę przed wybraną godziną, aby móc szybko załatwić swoją sprawę.
 

Opłata w wydziale komunikacji – zobacz, jak ją uiścić!

Opłaty komunikacyjne za składanie poszczególnych wniosków uiszcza się w kasie urzędu lub za pomocą przelewu. Aby zapłacić w kasie, warto przyjść na miejsce nieco wcześniej niż wyznaczona godzina wizyty. W przypadku płatności online trzeba zrobić przelew na konto starostwa. Jeśli wybierzesz płatność przelewem tradycyjnym, to koniecznie weź ze sobą do urzędu potwierdzenie płatności.
 


Sprawdź cenę OC/AC

Co jeszcze kierowca może załatwić w Wydziale Spraw Obywatelskich i Uprawnień Komunikacyjnych?

Sprawy, które można załatwić w wydziale komunikacji w Poznaniu, dzielą się na kilka kategorii:

Poza rejestracją samochodu kierowca w urzędzie może wnioskować o wtórniki tablic rejestracyjnych, zmianę danych w dowodzie rejestracyjnym, wycofanie pojazdu z ruchu, wydanie zatrzymanego prawa jazdy czy pozwolenie na bycie kierowcą tramwaju. Ponadto swoje sprawy mogą załatwiać tam instruktorzy jazdy i pracownicy stacji kontroli pojazdów. W wydziale komunikacji da się pozyskać uprawnienia diagnosty czy wpisać się do ewidencji instruktorów.

Niezależnie od celu swojej wizyty warto zarezerwować spotkanie z urzędnikiem online. Druki najwygodniej przygotować jeszcze w domu, aby wizyta w wydziale przebiegła jak najszybciej.
 


Oblicz składkę OC

Jak oceniasz artykuł?
Ładowanie...
Kup online polisę OC/AC
PLs
To pole jest wymagane. Uzupełnij je.
Minimalna liczba znaków to 4.
Numer rejestracyjny jest błędny. Sprawdź numer rejestracyjny w dowodzie rejestracyjnym (pkt. A).
To pole jest wymagane. Uzupełnij je.

Polecane porady

Zobacz wszystkie porady