Samochód

Wydział Komunikacji Wrocław – rejestracja pojazdu, prawo jazdy i nie tylko

Wydziały komunikacji w miastach służą do załatwiania wszelkich spraw związanych z pojazdami. Można w nich pozyskać tablice rejestracyjne, prawo jazdy, rejestrować samochody, składać wnioski o dowody rejestracyjne, a także odzyskać zatrzymane prawo jazdy i wiele więcej. Dowiedz się, gdzie znajduje się taki urząd we Wrocławiu i jak załatwić tam najważniejsze sprawy.

Wrocław - wydział komunikacji, rejestracja pojazdu

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Wydział komunikacji Wrocław – adres i godziny otwarcia
  • Rejestracja samochodu we Wrocławiu – jak to zrobić?
  • Odbiór i wymiana dowodu rejestracyjnego
  • Prawo jazdy – jak wyrobić?
  • Wydział komunikacji we Wrocławiu – ważne informacje

Wydział Komunikacji Wrocław – godziny otwarcia

Wrocławski wydział komunikacji jest czynny od poniedziałku do piątku w godzinach 08:00-15:15. Bardzo wygodną dla interesantów opcją umówienia wizyty w urzędzie jest możliwość wyboru terminu online. Dzięki temu mogą mieć pewność, że zostaną przyjęci i będą mogli załatwić swoją sprawę danego dnia. Na stronie internetowej wybierają usługę, z której chcą skorzystać na miejscu, a także konkretną godzinę wizyty.
 


Sprawdź OC dla Twojego pojazdu

Rejestracja samochodu we Wrocławiu – jak to zrobić?

Podstawą do zarejestrowania auta jest bycie jego właścicielem. Tylko posiadacz samochodu może złożyć wniosek i przedstawić niezbędne dokumenty w wydziale komunikacji. Dowodem na posiadanie praw do auta może być np. umowa kupna-sprzedaży czy zaświadczenie sądowe. Wnioskodawca musi przedstawić także OC, własny dokument tożsamości oraz potwierdzenie odbycia przeglądu technicznego pojazdu. W wyjątkowych sytuacjach auto może zarejestrować osoba trzecia, ale wtedy potrzebny jest dokument nadający jej pełnomocnictwo.

We wniosku o rejestrację samochodu zaznacza się, czy chodzi o rejestrację stałą, czy czasową. Trzeba podać wszystkie dane dotyczące typu pojazdu, marki, roku produkcji czy przeznaczenia maszyny. Jeśli auto pochodzi z zagranicy, to należy wpisać datę sprowadzenia go do Polski. W niektórych przypadkach można wnieść także o zachowanie takiego samego numeru tablic rejestracyjnych, jakie samochód miał do tej pory. Po złożeniu wszystkich dokumentów interesant otrzymuje tymczasowe tablice rejestracyjne, których będzie mógł używać aż do odbioru dowodu rejestracyjnego z urzędu.
 


Sprawdź cenę ubezpieczenia samochodu

Odbiór i wymiana dowodu rejestracyjnego

Aby odebrać dowód rejestracyjny z urzędu, trzeba przedstawić dokument tożsamości, a także pozwolenie czasowe pojazdu, które otrzymuje się przy rejestracji. Odebranie dowodu jest bezpłatne, gdy dokonuje go właściciel pojazdu. W przypadku pełnomocnika trzeba uiścić opłatę. Czasami zdarza się, że w dowodzie rejestracyjnym brakuje miejsca na wpisywanie kolejnych potwierdzeń przeglądów technicznych. Wtedy trzeba złożyć wniosek o wymianę dokumentu.

We wniosku wpisuje się m.in. markę pojazdu, numer VIN, dane właściciela i współwłaściciela czy powód składania dokumentu. Opłata za nowy dowód rejestracyjny wynosi 54,50 zł. W urzędzie we Wrocławiu jest kasa, w której można uiścić opłatę kartą płatniczą. Innym sposobem jest wykonanie przelewu na numer konta wydziału komunikacji. W drugim przypadku bardzo ważne jest, aby w tytule przelewu znalazł się numer VIN. Dowód rejestracyjny wydaje się w ciągu miesiąca od złożenia wniosku.
 

Prawo jazdy – jak wyrobić?

Aby uzyskać swoje pierwsze prawo jazdy po zdanym egzaminie, trzeba udać się do Działu Uprawnień Kierowców. Koszt wydania dokumentu to 100,50 zł. Wystarczy jedynie przedstawić dowód wpłaty (przelewem lub w kasie). Wszystkie dokumenty, jakie są potrzebne do wydania uprawnienia, kandydat składa jeszcze przed zdaniem egzaminu. Chodzi o PKK, czyli profil kandydata na kierowcę.

Wtedy wnioskodawca składa formularz z danymi, doręcza zdjęcie do dokumentu, a także orzeczenie lekarskie. We wniosku o PKK wpisuje się takie informacje jak m.in.: PESEL, miejsce zamieszkania czy nazwę dokumentu, o który się ubiega. W przypadku wymiany prawa jazdy na nowe (np. w wyniku zmiany nazwiska) trzeba dostarczyć nowe zdjęcie, wniosek o dokument, kopię starego prawa jazdy, a niekiedy także niezbędne orzeczenia lekarskie.
 


Sprawdź cenę OC/AC

Wydział Komunikacji we Wrocławiu – inne ważne informacje

W wydziale komunikacji swoje sprawy mogą załatwiać nie tylko kierowcy prywatni, ale także m.in. diagności, przedstawiciele stacji kontroli pojazdów czy instruktorzy. W urzędzie da się skorzystać z takich usług jak wyrejestrowanie samochodu, pozyskanie karty pojazdu typu SAM, wycofanie auta z ruchu drogowego, uzupełnienie adnotacji w dowodzie rejestracyjnym, wymiana tablic i wiele więcej. Wszystkie sprawy związane z komunikacją powinieneś załatwiać właśnie tam.

Wrocławski wydział komunikacji udostępnia w sieci listy dokumentów niezbędnych do załatwienia każdej sprawy. Dzięki temu możesz nie tylko zapisać się online na wizytę w urzędzie, ale też upewnić się, że masz wszystko to, co będzie Ci niezbędne do załatwienia danej kwestii. Pamiętaj, że internetowe umawianie wizyt nie jest obowiązkowe. Usprawnia przebieg kolejki, ale i bez tego możesz zawsze odwiedzić wydział we Wrocławiu.

W razie jakichkolwiek wątpliwości co do załatwienia sprawy w dziale komunikacji można skontaktować się z urzędnikami telefonicznie oraz mailowo. Dzięki temu, że we Wrocławiu znajduje się kilka punktów zajmujących się sprawami komunikacyjnymi, łatwo uzyskać szybką i fachową pomoc w tym zakresie, a na wizyty nie trzeba długo czekać. Numery telefonów do wydziału to 71/72 21 758 i 71/72 21 790. Adres e-mail to komunikacja@powiatwroclawski.pl.
 


Oblicz składkę OC

Jak oceniasz artykuł?
Ładowanie...
Kup online polisę OC/AC
PLs
To pole jest wymagane. Uzupełnij je.
Minimalna liczba znaków to 4.
Numer rejestracyjny jest błędny. Sprawdź numer rejestracyjny w dowodzie rejestracyjnym (pkt. A).
To pole jest wymagane. Uzupełnij je.

Polecane porady

Zobacz wszystkie porady