Turystyczne

Wakacje samochodem w 2022 roku - gdzie najlepiej wyjechać bez obowiązku robienia testów i odbycia kwarantanny?

Większość europejskich państw otworzyło już swoje granicę, a obostrzenia sukcesywnie zostają znoszone. Dlatego coraz więcej osób, ponownie decyduje się na letni wypoczynek za granicą.

Ubezpieczona w Warcie rodzina planuje wakacje samoch

Z tego artykułu dowiesz się:

 • Jak przygotować się na długodystansową podróż
 • Wakacje a COVID-19 – gdzie najlepiej wyjechać w 2022
 • Czy przylatując do Polski należy wykonać test i odbyć kwarantannę
 • Jak bezpiecznie podróżować w trakcie pandemii

Pandemia i dotychczasowe obostrzenia powodowały, że oprócz ekscytacji na samą myśl o wyjeździe, towarzyszył nam również stres, że czegoś nie dopatrzymy i na drodze pojawią się niespodziewane problemy. Samodzielna podróż samochodem wymaga uważnej organizacji i wiedzy, jakie zasady wjazdu panują w państwach, przez które będziemy przejeżdżać. Prawdopodobnie tegoroczne wakacje odbędą się bez problemów, ze względu na znoszenie obostrzeń. W tym artykule, podpowiemy, gdzie warto bezpiecznie pojechać na wakacje, jak się do nich przygotować i na co zwrócić uwagę wyjeżdżając w podróż za granicę.
 

Gdzie jechać na zagraniczne wczasy bez kwarantanny i konieczności wykonywania testów?

Częste zmiany przepisów i ograniczeń wjazdowych w różnych krajach mogą przyprawić o zawrót głowy. Jednak, tak jak wyżej wspomnieliśmy - wszystko wskazuje na to, że coraz więcej państw w Europie decyduje się na zniesienie obowiązku wykonywania testów na SARS-CoV-2 i odbywania obowiązkowej kwarantanny. Gdzie możesz wyjechać na wakacje bez obowiązkowych testów i kwarantanny, podróżując z Polski?


Ubezpieczenie turystyczne

 • Chorwacja - w dalszym ciągu należy do najpopularniejszych destynacji wakacyjnych Polaków. W samym 2021 roku, odwiedziło ją prawie milion polskich turystów. Nic zaskakującego, wakacje nad morzem Adriatyckim przyciągają turystów wysokimi temperaturami, ciepłym i przejrzystym morzem, zróżnicowanym terenem, a także przepyszną oliwą czy domowym winem. W dodatku Chorwacja jest idealnym punktem dla podróżujących własnym samochodem czy kamperem.
   
 • Austria –  to świetnie miejsce dla tych, którzy chcą cieszyć się zimowym szaleństwem ale także dla zwolenników pieszych wędrówek, rowerzystów i fanów aktywnych wakacji. Lato w austriackich Alpach z pewnością zapewni podróżującym wiele atrakcji i niezapomnianych wrażeń.
   
 • Czarnogóra – to niewielki, górzysty i nadal mało znany Polakom kraj, mający za sąsiada bardzo popularną Chorwację. Niesłusznie, bo Czarnogóra ma naprawdę wiele do zaaferowania, a turystyka rozwija się bardzo intensywnie. Pamiętaj, że mimo tego , że Czarnogóra nie należy do Unii Europejskiej, to do 30 dni można przebywać w Czarnogórze na podstawie dowodu osobistego.
   


Ubezpiecz się na wakacje

 • Słowenia – kojarząca się z miejscem tranzytowym do wyjazdów do Chorwacji lub Włoch. Jednak warto zaplanować sobie wakacje w Słowenii, która oferuje piękne góry, źródła termalne, jaskinie krasowe, a także piękne jeziora. Nie można zapomnieć o scenie kulinarnej, która łączy w sobie kuchnie śródziemnomorską i obfite alpejskie potrawy.
   
 • Słowacja – raj dla miłośników wycieczek pieszych. To właśnie w Słowacji znajduje się najdłuższa w Europie sieć oznaczonych pieszych tras turystycznych o łącznej długości ponad 13.000 km. Szlaki i zachwycające panoramy słowackich Tatr zadowolą każdego spragnionego kontaktu z naturą turystę.
   
 • Czechy – myśląc o podróży do Czech, zazwyczaj wyobrażamy sobie Pragę. Chociaż stolica ma wiele atrakcji kulturalnych czy historycznych, to poza stolicą kraju jest równie dużo do odkrycia. Zamki, średniowieczne miasta, urocze wioski i piękne obszary naturalne to tylko niektóre z zabytków, które czekają na odkrycie.
   
 • Włochy – są krajem o bogatej historii i kulturze. Warto odwiedzić Włochy nie tylko ze względu na piękny krajobraz, ale także ze względu na niesamowitą architekturę. Kraj oferuje wiele różnych rodzajów atrakcji, które warto zobaczyć, takich jak Koloseum w Rzymie, Krzywa Wieża w Pizie czy Canal Grande w Wenecji. Nie można zapomnieć, o tym, że jedzenie we Włoszech jest również ważnym powodem, dla którego warto odwiedzić ten kraj.
   


Ubezpieczenie podróżne Warta Travel

 • Niemcy -  nawet jeśli wiele osób nie myśli o Niemczech w pierwszej kolejności jako o celu wycieczki, to naprawdę jest tam co zwiedzać. Krótki weekendowy wyjazd do Berlina, spacery pod zamkiem Neuschwanstein, czy magiczne Drezno - to tylko niektóre z miejsc, które warto zobaczyć.
   
 • Litwa – warto odwiedzić naszych sąsiadów ze względu na liczne przeźroczyste jeziora, zabytkowe budynki z XV wieku oraz atrakcyjna i zróżnicowaną kuchnię.  W samym Wilnie znajdziemy  wiele zabytkowych, barokowych budynków, a dla tych, którzy lubią przyrodę, istnieje również wiele parków i lasów.
   

To tylko przykłady państw, które są najczęściej wybierane na wakacje, czy krótki city break. Ale tak naprawdę podróżując samochodem, każdy kraj jest w zasięgu Twoich możliwości. Pamiętaj o tym, by zawsze przed wyjazdem sprawdzić szczegółowe warunki wjazdu na stronach rządowych.

*Powyższe informacje są aktualne na dzień 14.06.2022r. Jednak pamiętaj, żeby przed każdą podróżą sprawdzić aktualne obostrzenia na stronach rządowych. Rozporządzenia mogą zmieniać się z dnia na dzień.   

 


Ubezpiecz siebie i bliskich na wakacje

Czy po powrocie do Polski należy wykonać test na COVID-19?

Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 25 marca 2022r. poinformowało o zniesionych obostrzeniach dla osób wracających, że podczas przekraczania granicy RP nie ma obowiązku:

 • wykonywania testów w kierunku SARS-COV-2,
 • przedstawiania certyfikatu szczepienia/ozdrowienia,
 • odbywania kwarantanny po przyjeździe.

Zatem, wszyscy podróżni – osoby zaszczepione i niezaszczepione, a także ozdrowieńcy – nie będą musieli wykonywać testów na obecność koronawirusa, oraz nie podlegają kwarantannie, bez względu na kraj, z którego wracają do Polski.
 

Bezpieczne podróże w dobie Covid-19 - o czym pamiętać?

Nie zapominaj, że mimo zmniejszających się obostrzeń, nadal istnieje ryzyko zachorowania na COVID-19 i może okazać się, że będziesz potrzebował konsultacji z lekarzem, leków czy odbycia kwarantanny w miejscu, w którym aktualnie przebywasz. Dlatego, wybierz ubezpieczenie turystyczne, które posiada ochronę przeciw zachorowania na COVID-19.
 


Ubezpieczenie turystyczne

Jakie ubezpieczenie na wyjazd za granicę?

Niezależnie od tego, gdzie zdecydujesz ruszyć samochodem na wakacje, nie zapomnij o ubezpieczeniu turystycznym. Wyjazdy na zagraniczne wakacje wiążą się z ze znacznymi kosztami związanymi z podróżą, zakwaterowaniem, wyżywieniem, czy zwiedzaniem. Uniknąć można jednak wysokich kosztów, na które naraża nas choroba, nieszczęśliwy wypadek czy hospitalizacja w obcym kraju. Dzięki wykupionej wcześniej polisie możliwe jest wyjście z takich sytuacji bez uszczerbku w portfelu.
 

Co powinna obejmować dobra polisa turystyczna?

 • Możliwość darmowego połączenia z konsultantami Centrum Obsługi Klienta za pośrednictwem Messengera i pomoc w języku polskim 24 godziny na dobę na całym świecie,
 • Transport do Polski po wypadku, czy chorobie bez ograniczeń kwotowych,
 • Bezgotówkowa organizacja pomocy za granicą,
 • Pomoc assistance, a w tym np. wizyta lekarza czy zakwaterowanie na czas rekonwalescencji,
 • Ubezpieczenie bagażu podróżnego, czy OC w życiu prywatnym.

 

Zdarzenia  losowe  będą się zdarzać niezależnie od miejsca naszego pobytu, warto więc ubezpieczyć się na ich wypadek. Dlatego tak ważne jest to, żebyś przed wyjazdem pomyślał o wykupieniu polisy ubezpieczeniowej, która pomoże  pokryć koszty w kryzysowej sytuacji, bo nie zawsze wystarczy karta EKUZ.

Jeśli chcesz dowiedzieć się, dlaczego karta EKUZ (Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego) może okazać się niewystarczająca, przeczytaj nasz artykuł.

Jak oceniasz artykuł?
Kup online polisę turystyczną
Dokąd się wybierasz?
Zaznacz kierunek podróży
Oblicz składkę

Polecane porady

Zobacz wszystkie porady